İzmir’den yola çıkan birinci kargo treni Taşkent’e ulaştı

İzmir’den hareket edip Van Gölü üzerinden İran ve Türkmenistan’ı geçerek Özbekistan’a ulaşan birinci kargo treni, Taşkent Demiryolu İstasyonu’nda merasimle karşılandı.

Törende Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürü Hüsniddin Hasilov ve öteki Özbek ve Türk yetkililer ile çok sayıda basın mensubu hazır bulundu.

Büyükelçi Bekar, burada yaptığı konuşmada, kelam konusu tren seferinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ülkenin ulaşım koridorlarının çeşitlendirilmesine yönelik siyasetinin açık örneği olduğunu söyledi.

Bekar, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) bünyesinde bilhassa ekonomik bağların geliştirilmesi ve buna bağlı olarak ulaşım koridorlarının arttırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, bugün Türkiye ile Özbekistan ortasında ihracat eserleri taşıyan birinci yük treninin Özbekistan’a ulaşmasını büyük memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

“Bugünkü tren seferini hayli önemsiyoruz”

Türkiye’den Özbekistan’a, Özbekistan’dan da Türkiye ve Avrupa’ya mal akışını sağlayacak değerli bir ulaştırma sınırının kurulmasının sevindirici olduğunu lisana getiren Bekar, “Bu tren seferi, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde esasen yürütülmekte olan çalışmaların doğal bir sonucu oldu. Onun için bugünkü tren seferini epey önemsiyoruz.” dedi.

Bu seferi “iş birliğinin geliştirilmesine yönelik atılan değerli bir adım” olarak nitelendiren Bekar, bu güzergahın Türkiye ile Özbekistan ortasındaki ekonomik bağların artmasına katkı sağlayacağını aktardı.

Bekar, emeği geçen Özbekistan Devlet Demiryolları İşletmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Türk şirketleri yetkililerine teşekkür etti.

Hasilov da Türk devletlerinin Özbekistan’ın en muteber partnerleri olduğunu, bu iş birliğinin temellerinin kardeşlik, uygun komşuluk ve karşılıklı kazanımlara dayandığını, ülkeler ortasında ulaşımın gelişmesinin karşılıklı münasebetlerin, iş birliğinin ve entegrasyonun da gelişmesine katkı sağlayacağını anlattı.

Taşkent’e ulaşan kelam konusu kargo treninin 40 vagondan oluştuğunu, beyaz eşya, havalandırma sistemleri ve öbür eserleri taşıdığını söz eden Hasilov, “Türkiye’den başlayarak İran ve Türkmenistan üzerinden Özbekistan’a kadar uzanan bu güzergah, milletlerarası demiryolu nakliyatında yeni bir koridor olarak çok büyük değer arz ediyor.” diye konuştu.

Hasilov, birinci etapta ayda bir kez düzenlenecek kargo treni seferlerinin ileride ayda ikiye çıkarılmasının öngörüldüğünü, bu güzergahın faaliyete başlamasıyla bölgesel nakliyecilikte vakit ve masraftan tasarruf edileceğini kaydetti.

Tren 25 günde Taşkent’e ulaştı

Özbek Demiryol Konteyner İşletmesi yetkilisi Zair Mirzayev ise kasımda TDT’nin Semerkant’ta düzenlenen tepesinde, örgüte üye ülkeler ortasında demiryolu ve konteyner nakliyatının geliştirilmesi konusunda mutabakata varıldığını anımsatarak, bu çerçevede Özbekistan Devlet Demiryollarının Türkiye’nin Pasifik Eurasia Lojistik ve MFA Lojistik şirketleri ile iş birliğinde, Türkiye-İran-Türkmenistan-Özbekistan yeni demiryolu güzergahı üzerinden birinci sefer kargo nakliyatının hayata geçirildiğini belirtti.

İlk kargo treninin 25 günde Taşkent’e ulaştığına işaret eden Mirzayev, demiryolu yük nakliyatı için birinci kez kullanılmakta olan 4 bin 500 kilometre uzunluğundaki bu güzergahın öteki güzergahlara nazaran daha yakın olduğunu vurguladı.​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x