Edirne’de 5 bin dekar ormanlık alanın özel bir şirkete verilmesi bölge sakinlerince protesto edildi

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinin Çöpköy Mahallesi sakinleri, 5 bin dekar ormanlık alanın özel bir şirkete ceviz ekilmesi için verilmesine reaksiyon gösterdi. Mahalle halkı, “Ormanlarımızın cevizlik olmasını istemiyoruz” yazılı pankart açarak aksiyon yaptı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da harekete takviye verdi. Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

“KENDİLİĞİNDEN YETİŞEN DOĞAL ORMAN KATLEDİLİYOR”

  • 5 bin dekar. Neresi burası? Edirne’nin Uzunköprü ilçesinin Çöpköy Mahallesi. Maalesef burada, ağaç dikmek için ağaçlar kesiliyor. Zaten yetişen doğal orman katlediliyor. Burayı bir şirket köyden de habersiz, mahalleliden habersiz, kimsenin haberi olmadan doruktan inme gece yarısını bir geçe dilekçe vererek zapt etmiş. Mahalle halkı daima birlikte toplandık. Çöpköy halkı kararlı. ‘Bu alanı kimseye kaptırmayacağız. Biz işleteceğiz. Burada biz büyüdük, çocuklarımız da, torunlarımız da burada yaşayacak’, daima birlikte bunu istiyorlar.

Eylemde konuşan bir yurttaş, “Keçi de koyun da güttüm fakat bundan sonra bir şey yok. O da kuruyacak. Kurumasına müsaade vermeyeceğiz” dedi. Bir öbür vatandaş da “Ormanlarımızı kesmeyin. Ağaçlarımızı biz diktik, biz gezelim, biz tadını çıkaralım. Torunlarımız burada gezsin. Yabancılar gelip işgal etti. Buna ‘Bir dur’ diyelim” diye konuştu.

Diğer bir yurttaş da “Çöpköy ormanları, Çöpköy halkınındır. Özel şirketlerin değildir. Ve bu yerin kalması için elimizden gelen her türlü çabayı yapacağız halk olarak” dedi. Çeşmelerin yok edildiğini tabir eden bir vatandaş ise, “Köy halkının yaptırdığı çeşmeler vardı. Hayvanatın, halkın su içtiği özel şirket onları bile yıktı. Hayır yapılan çeşmeleri dahi yıktı” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x