CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında konuştu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Memleketler arası Kongre ve Stant Sarayı’nda düzenlenen ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında partililerle bir ortaya geldi. Milletvekilleri, parti temsilcileri, belediye liderleri, vilayet ve ilçe liderleri üzere çok sayıda davetlinin yer aldığı programda, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktisat vizyon evrakını açıkladı.

TÜRKİYE’DE GERÇEK BİR DEMOKRASİYİ İLAN EDECEĞİZ

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında Türkiye’nin kökten bir değişime gereksinimi olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Bu siyaset üstü güç birliği sizlerle çalışınca tamamlanacak. Siyasal birlikteliğimiz var. 6’lı masa. Türkiye için bir ortaya gelen, kalbi Türkiye için atan 6 vatansever başkanın masası var. Bu insanların en büyük motivasyonu alacakları oylarda değil, ülke kelam konusu olunca ideolojik farklılıklar teferruattır dememiz, bu masanın en büyük gücüdür. Her türlü kara propagandaya karşın kenetlenen 6 önderiz biz. Türkiye’de gerçek bir demokrasiyi inşa edeceğiz. Anayasamız hazır, gruplarımız, takımlarımız ortak program için çalışıyorlar” sözlerini kullandı.

İLK ADIM HALKIMIZA NEFES ALDIRMAK; BİRİNCİ 3 YILDA 100 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELECEK

Kılıçdaroğlu, “Hızlı tahlillerimiz hazır, birinci adım halkımıza nefes aldırmak, sonra kalıcı refahı sağlayacağız. Memleketler arası temaslarda toplamda 5 trilyon 461 milyar dolarlık fon yöneten yatırım bankaları ve teşebbüs sermayesi fonlarıyla verimli toplantılar yaptım. Ortalarında tefeci yoktu, kara para sahipleri yoktu. Dijital teknoloji vardı, yapay zeka vardı, makine tahsili, yeşil güç üzere kıymetli bölümlere büyük yatırımlar yapan kurumlar vardı. İktidarımızın birinci 3 yılında, en az 100 milyar dolar direkt yatırım gelecek. Ben bu parayı muhakkak getireceğim. Dünyanın her yerinde bağımsız, çok büyük varlık fonları var. İktidarımızın birinci 3 yılında onlardan da en az 75 milyar dolar yatırım alacağız. Yeri yurdu, kaynağı muhakkak, pak ve sürdürülebilir fonlardan en az 150 milyar dolar yatırım getireceğiz. Bilhassa maksadımız Avrupa’nın ve uzak doğunun emekli fonları olacak. Türkiye büyük kaynaklara ve potansiyele sahiptir. Bay Kemal çetelerle ve yolsuzluk yapanlarla gayret etme kelamı verdi. Ben kirli sermayenin adamı olmam. 418 milyar doları borçları olarak onların defterlerine yazdım. Neden aracılarla haber gönderiyorlar? Kuruş kuruş, dünyanın neresinde neyiniz varsa hepsini biliyorum. Bu parayı hukuk içinde sizden alacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu, devletin maaş alanlara en az 300 milyar dolar borcu olduğunu ve bu borcu ödemeye geleceklerini söyledi.

“KALICI REFAHA ULAŞACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, “Bir, itimat ortamı yaratarak yatırımı çekeceğiz. İki, pak idareyle halktan çalınanları halka iade edeceğiz. Üç, akılcı idareyle Türkiye’yi süratle krizden çıkaracağız. Bunları yapacağız ancak yetmez. Halkımızı zenginleştireceğiz. Kalıcı refaha ulaşacağız. Vizyonumuz, yol haritamız, projemiz hazır. Tüm bu projelerimizin Türkiye’nin ikinci yüzyılını inşa etme başlığı altında birleştirdim. Halkımızı kalıcı zenginliğe ulaştıracak projemizi 5 kolona ayırdım. Çok sayıda somut proje üzerinde çalıştık. Geri kalanı önümüzdeki günlerde teker teker anlatacağım” dedi.

“5 KOLONDA PROJELER”

Kemal Kılıçdaroğlu, “Birincisi, endüstriyel dönüşümü gerçekleştirme kolonu. Türkiye’nin memleketler arası rekabet gücünü artırarak topyekün kalkınmayı sağlayacağız. Tüm Türkiye’yi kapsayacak bir üretim, ticaret ve finans ağı oluşturacağız. 50 ili kapsayan 8 bölgede özel iktisat bölgeleri oluşturacağız. Esnek, kendine özel mevzuata tabi inovasyon odaklı özel iktisat bölgeleri olacak. Türkiye genelinde bir üretim ve ihracat hareketi başlatacağız. Limanlar, tersaneler, tarım bölgeleri ve dijital yatırım bölgeleri var. Tüm Türkiye üretecek. Başta İstanbul olmak üzere, metropollere yığılan nüfus içi boşaltılan Anadolu’da istihdam imkanı bulacak. Marmara ve Ege Bölgesi’nden aksine göç teşvik edilecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İkinci kolon, iş gücü dönüşümü. Bu kalkınmayı gerçekleştirmek için eğitimde fırsat eşitliğine ve üniversitelerimizin bilgi üretmesine yüksek yetenek inşasına ve esaslı değişimi gerçekleştirecek nitelikli iş gücüne muhtaçlığımız var. Üçüncü kolon, güç. Dünyanın içinde bulunduğu güç krizi derinleşiyor. Güçte bağımsızlığımızı sağlamak önceliğimiz olacak. Birincisi, pak güce yatırım yapmak. İkincisi de Akdeniz Havzasındaki avantajlı pozisyonumuzu kullanmak. Petrolün nerede olacağını tayin edemeyiz fakat çipin nerede üretileceğine biz karar verebiliriz. 21’İnci yüzyılın en değerli yarış alanı çip üretimidir. Güç krizi tek küresel kriz değil. Besin krizi var” diye konuştu.

“KİŞİ BAŞINA DÜŞEN ULUSAL GELİRİMİZİ 20 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, “Dördüncü kolon, besin bolluğu ve rahmeti. Aç çocuklarla endüstriyel ihtilali gerçekleştiremeyiz. Milletimizin en büyük zenginliklerinden biri bereketli topraklarımız. Bizi buğdaya da nohuta da dışa bağımlı hale getirdi. Artık egemenliğimizi kısıtlayan bu nizamı değiştireceğiz. Bu nizamın nasıl değiştiğine 85 milyon da dünya da şahit olacak. Türkiye tarım ve hayvancılıkta bölgenin en güçlü ülkesi haline getireceğiz. İhracat devi olacağız. Ekilmedik toprak kalmayacak. Süt üreten de et üreten de kazanacak. Hiçbir çocuğumuz yatağa aç girmeyecek. Beşinci kolon, istihdam artışı. Bu bölgelerde birinci etapta 3 buçuk milyon kişi istihdama edilecek. 5 yıl içinde 13 milyon 500 bin kişi sürdürülebilir iş edinme programlarına dahil edilecek. Kişi başına düşen ulusal gelirimizi 20 bin doların üzerine çıkaracağız” biçiminde konuştu.

“SİYASET ÜSTÜ LİYAKATLİ TAKIMLAR BİR ORTADA ÇALIŞACAK”

Kılıçdaroğlu, “Emeğin pahası artacak, pak idare ve güçlü toplumsal devletle hem gelir hem de fırsat eşitliği sağlanacak. Demokrasiyi inşa edeceğiz. Türkiye kral değil, kural istiyor. Kurallı ekonomiyi getireceğiz. Siyasette, siyaset üstü liyakatli takımlar bir ortada çalışacak. Bu toplantıda aslında vurgulamak istediğimiz öz bu. Siyasette, siyaset üstü liyakatli takımlar bir ortada çalışacak. Çalışma prensipleri asla sıcak siyasetin ajandasına kurban edilmeyecek. Gelen iktidarlar iktisat, sanayi, kendi siyasal ajandalarına nazaran manipüle edemeyecekler. Bağımsız kalması gereken kurumlar bağımsız kalacak. İnşa edeceğimiz büyük güç birliği kalıcı sisteme dönüşecek. Kuracağımız sistem devletin rasyonel yönetilmesi gereken can damarlarını koruyacak. Sistem güçlendikçe ülke artık daima yapısal krizlerle karşı kaşıya kalmayacak” sözlerini kullandı.

“ZENGİNLİK TABANA YAYILACAK”

Kılıçdaroğlu, “Vizyonda, yeni sanayi ihtilalinin tam merkezinde olacağız. Alt yapıyı kurguladık, planımız, projelerimiz ve insan kaynağımız hazır. Endüstriyel alt yapıyı dönüştüreceğiz. Vizyonumuzu hayata geçireceğiz. Bu türlü Türkiye kalkınacak. Bu zenginlik tabana yayılacak, halk zenginleşecek. Güçlü toplumsal devlet ile cumhuriyetin ikinci yüzyılında halkımızı hak ettiği refaha ulaştıracağız. Zengini zenginleştiren, yoksulu yoksullaştıran tertibin sonuna geldik. Yapılacak tek bir şey kaldı. Kazanmak. Başaracağız ve kazanacağız” dedi.

6’LI MASA ÇOĞUNLUĞU ALACAK

Kılıçdaroğlu, “6’lı masa hem Cumhurbaşkanlığını hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu alacak. Biz halkın sesiyiz, hakkın uğraşını veriyoruz, adalet istiyoruz. Önümüzde aylar sürecek uzun çabalar var. Sonunda hak galip gelecek. Halkın sesi Hakk’ın sesidir. Lamı cimi yok bu zorba gidecek. Halktan çaldıkları her şey halka dönecek, zafer bizim olacak. Doğrul milletim, asla başını eğme. Ayağa kalkın bayanlar, gençler, çocuklar. Bundan sonra hiçbir şey eskisi üzere olmayacak. Bu ülkeye hak, hukuk ve adalet kesinlikle gelecek. Kelam veriyorum bu ülke küllerinden yine doğacak. Kelam veriyorum Atatürk’ün vizyonunu hayata geçireceğiz. Yaşama sevincini geri alacağız. İktidara geliyoruz. En ufak telaşınız olmasın. Ey dünya Türkiye senin ucuz iş gücü alanın olmayacak. Türkiye mülteci kampın olmayacak. Sana rakip olmak için geliyorum ey dünya. Türkiye bir yıldız üzere parlayacak. Yeni Türkiye hayalimiz için yola çıkıyoruz” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, vizyon dokümanını açıklamadan evvel birçok isim de konuşma ve sunum yaptı.

Toplantıya ABD’den canlı yayınla bağlanan Jeremy Rifkin, Kılıçdaroğlu ve takımıyla çalışacak olmanın kendisini heyecanlandırdığını belirterek, yeşil güçle ilgili sunum yaptı. Rifkin’in akabinde konuşan Faik Öztrak ise, Cumhurbaşkanlığı makamını Çankaya Köşkü’ne taşıyacaklarını tabir etti. Refet Gürkaynak da, enflasyonla ilgili sunum yaptı. Ufuk Akçiğit ise, istihdamla ilgili görüşlerini paylaştı. Selin Sayek Böke de, bilimle siyaset köprüsü kurmaya geldiklerini, toplumun tüm kesitlerinin daima birlikte zenginleşeceğini tabir etti. Böke, üretimde dönüşüme de vurgu yaparak “Geldiğimiz kamuda pak ihale devri yaşanacak. YÖK’ü kaldıracağız. Boğaziçi’ni, tüm üniversitelerin daima birlikte özgürleştireceğiz. Barış imzacısı akademisyenleri yine öğrencileriyle, tekrar üniversiteyle buluşturacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x