Yeni ittifak resmen kuruluyor! Seçim öncesi ortalık karışacak

Haziran ayında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partiler ortasındaki ittifak görüşmeleri de yoğunluk kazandı. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın ardından Zafer Partisi, Memleket Partisi, Yanlışsız Parti ve Adalet Partisi’nin ittifak çalışmalarında sona gelindi.

YENİ İTTİFAK GELİYOR

Memleket Partisi, Zafer Partisi, Yanlışsız Parti ve Adalet Partisi’nin oluşturduğu ittifak son düzlüğe girdi. Partilerin uzun istişarelerinin akabinde dört parti birlikte yol yürüme kararı aldı.

Yürüttükleri ittifak çalışmalarına dair bilgi veren Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, dört siyasi parti genel liderlerinin önümüzdeki haftalarda yan yana basının karşısına çıkacağını söyledi, “Biz açıklamamızı Anıtkabir’de yapacağız” dedi.

İSİM BELİRLENDİKTEN SONRA AÇIKLANACAK

İttifak çalışmaları kapsamında toplantılarını çarşamba günleri yaptıklarını, çok yakın bir süreçte de en son toplantılarını gerçekleştireceklerini belirten Vecdet Öz, “İsmi ve programının oluşturulmasının akabinde açıklama safhasına girilecek” diye konuştu.

Oluşturulacak yeni ittifaka Milli Yol Partisi’nin de iştiraki gündeme gelmişti. Adalet Partisi başkanı Öz Ulusal Yol Partisi’nin iştirakine dair, “Arzu ediyorduk fakat şimdilik dört parti ile yola çıkma kararı aldık” sözlerini kullandı.

‘LAİKLİK ZITLARI BİZİMLE BİRLİKTE OLAMAZ’
İttifakın ismi konusundaki çalışmaların devam ettiğini, bunun da önümüzdeki hafta içerisinde belirli olacağını söyleyen Vecdet Öz, “Amacımızı söz eden hoş bir ismimiz olacaktır” dedi. Öz ittifakın maksadına dair ise şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kuruluş kodlarına, Kurtuluş Savaşı ideolojisine, Atatürk’e, cumhuriyete uygun olacaktır. Türkiye’nin en büyük eksiği de bence bu. Bizim en kıymetli farkımız ulusal vicdanımız, yerli ve ulusal oluşumuz. ‘Kırmızı çizgilerimizi ihlal etmek değerine büyüyelim’ demiyoruz. Türkiye’nin kuruluş ideolojisine aykırı düşecek hiçbir fikriyatı benimsemiyoruz. Bizimle birlikte olacak kim varsa Atatürk ile yan yana duracak bir ölçekte olması lazım. Atatürk tersleri, laiklik tersleri bizimle bir arada olamaz. Amacımız Türkiye’nin kuruluş kodlarına Türkiye’yi geri çevirmek, ulusal bir iktisat, ulusal bir kalkınma ve ulusal çizgiden taviz vermeden, cumhuriyet nasıl kurulmuşsa bayrağı düştüğü yerden kaldırmak.”

‘YAPMAYIN, ETMEYİN’ DİYE ARIYORLAR’
İttifak çalışmaları sürecinde baskı ve engelleme teşebbüsleriyle de karşılaştıklarını aktaran Öz, bu duruma ait ise, “Münferit aramalar oluyor. Çeşitli partilerden ‘yapmayın, etmeyin’ diye arıyorlar. ‘Bize katılın’ diyorlar. Bu türlü bir şey yok. Bizim ideolojimize uygun olmayan bir yere icabet etmemiz uygun olmadığı üzere bizim kurduğumuz yapıya kolay kolay bunun dışındaki partinin bizimle birlikte olması mümkün değil” diye konuştu.

 

KAYNAK: GAZETE DUVAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x