Hollandalı gazeteci, Papa II. Jean Paul’ü gaye aldı: Çocuk istismarlarını örtbas etti

Polonya‘da yaşayan Hollandalı bir gazeteci Ekke Overbeek, Papa II. Jean Paul‘ün Krakow Başpiskoposluğu devrinde küçük çocukların istismarının örtbas edilmesine karıştığına dair evraklar olduğunu ileri sürdü.

Nieuwsuur’un aktardığına nazaran Ekke Overbeek, Polonya’da arşivleri taradığını ve Papa II. Jean Paul’ün “çocukları istismar eden rahipleri bildiğini ve onları öteki cemaatlere göndermek de dahil olmak üzere cezadan kaçmalarına yardımcı olduğu” birkaç hadise bulduğunu söyledi.

Overbeek, “Papanın başpiskopos olduğu devirdeki Krakow Başpiskoposluğu’nda çocukları istismar eden rahiplerle ilgili somut hadiseler buldum. Papa bunu biliyordu ve tekrar de bu adamları gönderdi. Bu da yeni kurbanların ortaya çıkmasına neden oldu” dedi.

BULGULARINI KİTABA DÖKTÜ

Polonya’da yaşadığı ve çalıştığı periyotta zımnî servislerin Papa II. Jean Paul hakkındaki kamuya açık dokümanlarını incelediğini kaydeden Overbeek, edindiği bilgiler üzerine “Maxima Culpa” isimli bir kitap yazdığını ve bu kitabın önümüzdeki yıl Lehçe lisanında yayınlanacağını duyurdu.

Overbeek, “Wojtyla hakkında direkt toplanan dokümanların neredeyse tamamı yok edildi, lakin günümüze ulaşan öteki dokümanlarda kendisinden çok sık bahsediliyor. Bunların hepsini bir ortaya getirdiğinizde, rahiplerin çocuk istismarını nasıl ele aldığını ve bu bahsin nasıl ele alındığını gösteren yapboz kesimleri ortaya çıkıyor” sözlerini kullandı.

“AF DİLEMİŞ, SONRA TEKRAR YAPMIŞ”

Çocukları istismar etmekle suçlanan Eugeniusz Surgent isimli bir rahip hakkında da onlarca yıl öncesine ilişkin birçok dokümanlar bulduğunu lisana getiren Overbeek, “Örneğin, o devirde tacizden tutuklanmış olan bu rahibin bir hücre arkadaşına dayanılarak yazılmış bir rapor… Hücre arkadaşı, rahibin Piskopos Wojtyla’ya yazdığı bir mektupta af dilediğini ve bunun bir daha asla olmayacağına dair kelam verdiğini anlatıyor. Lakin sonra tekrar yapmış” dedi.

Overbeek, “Kilise’nin (Papa’yı savunanların) mantığı, Papa’nın bunu bilemeyeceği gerçeğine dayanıyor. Durumun ciddiyetinden çok geç haberdar olduğu düşünülüyor.. Tüm bu argümanlar artık reddedilebilir. II. Jean Paul’ü kanonlaştırmak (azizlik mertebesine yükseltme) için büyük bir tez içindeydiler. Artık Polonya arşivlerinden ortaya çıkan gerçeklerin çok suçlayıcı olduğunu ve bu nedenle azizliğine kuşku düşürebileceğini görüyorsunuz” diye konuştu.

KATOLİK KLİSESİ TEZLERE KARŞILIK VERMEDİ

Nieuwsuur, Katolik Kilisesi‘nin Overbeek’in haberiyle ilgili sorularını yanıtlamayı reddettiğini söyledi.

Polonya basınında bu hafta yer alan başka bir haberde Vatikan‘ın, Papa II. Jean Paul’ün Krakow’da çalıştığı periyodu araştırmak niyetinde olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x