Ses Kısılmasını Önceden Tespit Eden Cihaz

Bazen bir maç veya konser sırasında, bazense öğretmen veya şarkıcıysak mesleğimizin gerekliliği nedeniyle bağırmak zorunda kalabiliriz. Bunun doğal bir sonucu olarak da ses tellerimiz hasar görür ve sesimiz kısılır. Ses tellerindeki hasarın çok büyük olması, kimi durumlarda ciddi sağlık sorunlarına bile yol açabilir.

ABD’de hizmet vermekte olan Northwestern Üniversitesi bünyesinde çalışan bir grup bilim insanı ise tam olarak bu sorunlara odaklandı. Yapılan çalışmalar sonucunda küçük bir bileklik ile boğaza takılan ince bir ekipman geliştiren bilim insanları, hazırladıkları cihaz ile insanların sesleri kısılmadan önce tehlikenin tespit edilmesini ve kişinin uyarılmasını sağladılar. Gelin bu ilginç teknolojiye yakından bakalım.

Ses kısılmasına karşı uyarı yapan cihaz işte böyle görünüyor:

Bluetooth desteğine sahip olan cihazın boğaza takılan bölümü, bir posta pulu büyüklüğünde. Esnek ve oldukça hafif bir yapıda olan bu giyilebilir teknolojik ürün, bağırma esnasında ses tellerinin oluşturduğu ince titreşimleri analiz edip, kişinin ne zaman ses kısılması riskine maruz kaldığının hesabını yapıyor. Bağırmaya devam edilmesi durumunda kişinin sesinin kısılacağını öngören cihaz, Bluetooth bağlantısı ile bilekliği uyarıyor.

Geliştirilen teknolojinin dikkat çeken bir yanı da var. Öyle ki kullanıcılar, bu teknoloji için geliştirilmiş özel bilekliği takmak zorunda değiller. Geliştirilen bir mobil uygulama, boğazdaki cihazın akıllı saatlerle bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. Böylelikle kullanıcı, sesinin kısılmak üzere olduğunu akıllı saati üzerinden öğrenmiş oluyor. 

Geliştirilen ürünle ilgili açıklamalarda bulunan isim, çalışmanın ortak yazarlarından Theresa Brancaccio oldu. Sesin sadece şarkıcılar için değil tüm insanlar için önemli olduğunu vurgulayan Brancaccio, sesin korunmasının da herkes için önemli olduğunu ifade ediyor. Theresa Brancaccio, geliştirilen teknolojinin de tam olarak bu amaca hizmet edeceğini belirtti.

Henüz prototip aşamasında olan bu cihazın bir gün seri üretime geçip geçmeyeceği ise belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x