Tesla yüz binlerce aracını geri çağırıyor, sebebi ise gayet manidar

Tesla, otomatik sürüş teknolojisi için geliştirdiği Full Self-Driving Beta veya FSD Beta isimli beta sürümünü kullanıma sunmuştu. Ancak şirket, FSD Beta’nın bazı trafik kurallarına uymadığını tespit etti ve yüzbinlerce aracını geri çağırdı. Tesla, sorunlu olan yazılımlar için bir güncelleme yayınlayacağını belirtti.

FSD Beta’nın neden olabileceği kazalar konusunda uyarıda bulunan Tesla, yazılımın bazı şartlar altında trafik kurallarına uymadığını tespit etti. Bu şartlar arasında döner kavşaklara uymama, dur işaretlerinde durmama ve sarı trafik lambalarına uymama yer alıyor.

Tesla yüz binlerce aracını geri çağırıyor, sebebi ise gayet manidar

Bunun yanı sıra FSD Beta’nın, belirli hız limitlerinde sorun yaşadığı da tespit edildi. Sorunlu araçlar şunlar: FSD Beta yazılımının olduğu 2016-2023 Model S ve Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y. Toplamda 362.758 aracın bu sorundan etkilendiği belirtiliyor.

FSD Beta, ABD’de binlerce sürücünün açık yollarda sürüş yardımı özelliklerini test etmesine izin veriyor. Ancak yazılımın adına rağmen, direksiyon başında bir insan bulunmasını ve her an kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektiriyor. FSD Beta yazılımının fiyatı 15 bin dolar ve yaklaşık 400.000 kişi tarafından kullanılıyor.

Tesla’nın en önemli özelliği olarak görülen otopilot yazılımının böylesi bir hatayla karşılaşması tabi ki şirket açısından hiç iyi olmadı. Ancak Tesla’nın sorunun çözümü için taşın altına elini koyması iyiye işaret olarak yorumlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x