Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Traderlar, Silicon Valley Bank’ın krizi ve başarısızlığının ardından riskli varlıkları sattılar. Bu ortamda Bitcoin geçen hafta yaklaşık %9 düştü. Ancak, Federal Reserve’in devreye girmesiyle altın ve Bitcoin piyasasında ivme tersine döndü. Kripto analisti Rakesh Upadhyay, Bitcoin’in teknik görünümünü değerlendiriyor. Teknik analist Ross Burland ise altın grafiklerinden yön tayini yapıyor.

“Piyasa elini abartmış olabilir!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı Cuma günü, ABD Doları’nın, Federal Reserve’in bir dizi faiz artırımına rağmen genel olarak ABD ekonomisinin hala sıcak olduğunu gösteren karışık bir işgücü piyasası raporu üzerine satılmasıyla sert bir şekilde yükseldi. Ancak, daha fazla insan işgücü piyasasına girdikçe ücret artışı yavaşladı ve işsizlik oranı arttı.

Yine de, eğri boyunca ve terminal faiz oranında önemli bir yeniden fiyatlama, beklenenden daha zayıf olan ücretler nedeniyle ABD Doları üzerinde ağırlık yarattı. Fed fon oranı ima edilen üst sınır %5,89’dan %5,5’e düştü ve Mart ayında 50 baz puanlık bir artış olasılığı önemli ölçüde azaldı. Ancak, TD Securities’teki analistlerin işaret ettiği gibi, ‘yine de piyasa elini abartmış olabilir. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kırılgan risk hissiyatı ve yeni revize edilmiş (yüksek) terminal tahminimiz ile ABD Dolarının gevşemesinin sürmesi erken görünüyor (özellikle Tüketici Fiyat Endeksi verileri öncesinde). Piyasa yumuşak bir inişi fiyatlarken, Fed yürüyüşe devam edecek ve kısıtlayıcı bölgede kalacaktır.

“Her iki senaryo da altın fiyatı için yükseliş gösteriyor”

Haftalık DXY grafiği aşağıdaki gibi. Bu grafik analizi, bu arada, 103.35’e %50’lik bir ortalama geri dönüşte devam eden bir düşüş düzeltmesi talebini potansiyel olarak bulabilecek yumuşak bir ABD Doları öngörüyor. Bu da daha yüksek ve uzun vadeli daha geniş yükseliş eğilimiyle uyumlu bir hareketle sonuçlanıyor.

Günlük grafik, 104.09, 103.76 ve 102.64 dipleri olarak yapılarda bir kırılma olasılığı açısından biraz farklı bir olasılık gösteriyor. İkincisi, önceki direnci karşılayan %61.8 Fibonacci düzeltme seviyesine işaret ediyor.

Bu arada, her iki senaryo da altın fiyatı için yükseliş gösteriyor.

Yukarıda sırasıyla analiz edilen haftalık ve günlük grafikler, anlamlı bir direnç beklentisinden önce yukarı yönlü hareket için yer sunuyor.

Bununla birlikte, 4 saatlik zaman diliminde, bu arada Cuma rallisinde açılış bakiyesi için aşağıdaki gibi bir düzeltme olasılığı var.

Nihayetinde, ayılar için aşağı yönlü hedef, 1.770 dolar yakınındaki 200 DMA.

Bitcoin (BTC) teknik görünümü

BTC, 200 günlük SMA’ya (20.389 dolar) geri düzeltme yaptı. Alıcıların seviyeyi tüm güçleriyle savunmaları bekleniyor. Çünkü bunun altında bir kırılma satışı yoğunlaştırabilir.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

Yükselirken, 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (22.042 dolar) büyük bir engel olarak hareket etmesi muhtemel. Fiyat 20 günlük EMA’dan keskin bir şekilde düşerse, BTC 200 günlük SMA’da desteği yeniden test edebilir. Bu seviye kırılırsa, Bitcoin 18.400 dolara ve ardından 16.300 dolara kayabilir.

Boğalar düşüşü önlemek istiyorsa, fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bunu başarabilirlerse, BTC ivme kazanabilir ve 25.250 dolarlık genel dirence doğru yükselebilir.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Dört saatlik grafik, boğaların 19.550 dolardan toparlanmaya çalıştığını ancak ayıların agresif bir şekilde 20-EMA’yı savunduğunu gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden düşerse, ayılar BTC’yi tekrar 19.950 doların altına çekmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, BTC 18.400 dolara düşebilir.

Aksine, fiyat yükselir ve 20-EMA’nın üzerine çıkarsa, kısa vadeli satış baskısının azalıyor olabileceğini düşündürecektir. Bu, ayıların yeniden güçlü bir meydan okuma oluşturacağı 21.480 dolara doğru bir toparlanma başlatabilir. Bu seviye ölçeklenirse, BTC 22.800 dolara ulaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x