Bitcoin Fiyatı Buna Kilitlendi! FED Faiz Beklentisi Ne?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını düşürme ihtimali önümüzdeki hafta kripto para piyasasını etkileyebilir. Goldman Sachs analistleri, 22 Mart’ta yapılacak FOMC toplantısında faiz artırımı yapılacağı beklentisinden vazgeçti.

Goldman’ın Fed faiz beklentisi değişti: İndirim bekleniyor

Finans dünyasında, Fed’in pandemi esnasında kullandığı en son kurtarma paketi tüm piyasada şok dalgaları yarattı. ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından faiz oranı değişikliği olasılığını tahmin eden CME FedWatch Tool, geçtiğimiz günlerde FOMC toplantısından sadece dokuz gün önce tahmin edilen faiz artışlarında düşüş bildirdi. Bu haber, yatırımcıların yatırım stratejilerini yeniden düşünmelerine ve portföylerini buna göre ayarlamalarına neden oluyor.

CME FedWatch Tool’a göre, FOMC’nin 50 baz puanlık (bps) faiz artışı tahmini bir gün önceki %40’tan %18,1’e düştü. Bu arada 25 baz puanlık artış ihtimali %81,9’a yükseldi. Tahmini oran artışındaki bu keskin düşüş, piyasaya önemli miktarda likidite enjekte eden son kurtarma paketlerine bağlanabilir.

COVID-19 salgınının ekonomik etkisini hafifletmeye yardımcı olmak için uygulamaya konulan son teşvik paketleri, para arzını artırdı ve borçlanma maliyetlerini düşürdü. Bu durum, ABD’nin borçlarını finanse etmek için kullanılan tahvillere olan talebin azalmasına yol açtı. Sonuç olarak, ABD Hazine tahvillerinin getirisi yükseldi ve faiz artırım olasılığı azaldı.

14 Mart Salı ABD istihdam verileri açıklanıyor

Yatırımcılar, ekonominin sağlığı hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan ABD Şubat Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin 14 Mart Salı günü açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyor olacaklar. Bu veriler, FOMC’nin 22 Mart’taki nihai faiz artırımını belirlemede çok önemli olacak. TÜFE verileri enflasyonun beklenenden hızlı yükseldiğini gösterirse, FOMC faiz oranlarını tahmin edilen 25 baz puandan fazla artırmayı seçebilir.

50 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin azaldığı haberi piyasada şimdiden etkisini göstermeye başladı. Yatırımcılar paralarını tahvillerden çıkarıp düşük faizli bir ortamda iyi performans göstermesi beklenen hisse senetleri, kripto para birimleri ve emtialar gibi daha riskli varlıklara taşıyor. Yatırım stratejisindeki bu değişiklik, S&P 500 ve Nasdaq Composite gibi büyük endekslerin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla borsanın toparlanmasına neden oluyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, ABD istihdam verileri ve Fed faiz kararı öncesinde 24.000 doları geri aldı.

FED faiz kararı, önümüzdeki hafta kripto para piyasasın nasıl etkileyebilir?

Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımı olasılığındaki son düşüşün, önümüzdeki hafta Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para piyasasını nasıl etkileyeceğini kesin olarak tahmin etmek zor. Bununla birlikte, piyasayı potansiyel olarak etkileyebilecek bazı faktörler var:

  • Birincisi, 14 Mart’ta açıklanacak olan TÜFE verilerinin enflasyonun beklenenden yüksek çıkması, Merkez Bankası’nın faiz artırma ihtimalini daha da azaltabilir. Bu da tarihsel olarak düşük faizli ortamlarda iyi performans gösterdikleri için kripto para birimleri için olumlu bir haber olarak görülebilir.
  • İkincisi, son teşvik paketleri ve piyasaya likidite enjeksiyonu, yatırımcılar daha yüksek getiri sağlayabilecek alternatif varlıklar aradıkça potansiyel olarak kripto para birimlerine olan talebin artmasına neden olabilir. Bu da potansiyel olarak kısa vadede Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatında bir artışa yol açabilir.

Bununla birlikte, kripto para piyasasının oldukça volatil olduğunu ve düzenleyici değişiklikler, haberler veya küresel ekonomik gelişmeler gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilecek ani fiyat hareketlerine tabi olduğunu belirtmek önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce dikkatli olmak ve kapsamlı araştırma yapmak her zaman önemlidir.

Çözüm

Sonuç olarak, son kurtarma paketlerinin FOMC tarafından bir faiz artırımı olasılığı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Faiz artırım beklentisindeki düşüş, yatırımcıların yatırım stratejilerini değiştirmesine neden olarak borsada ralliye neden oldu. Ancak 14 Mart Salı günü Şubat ayı TÜFE verisinin açıklanması, FOMC’nin 22 Mart’taki nihai faiz artırımının belirlenmesinde önemli olacak. Yatırımcılar, piyasada bir sonraki hamlelerini belirlemek için bu verileri merakla bekliyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x