Endişe Büyüyor: Binance Destekli Bu Altcoin Çöküyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son zamanlarda olumsuz gelişmelerle haberlerde yer alıyor. Son zamanlarda, daha fazla yatırımcı fonlarını platformdan çekmeye başladıkça, stablecoin’i BUSD’nin piyasa değerinde yüzde 45’lik bir düşüş gördü. BUSD’nin değerindeki ani düşüş, borsanın kredibilitesine ve güvenilirliğine ilişkin artan endişelerin bir sonucuydu. İşte detaylar…

Binance’in stablecoin’i üçüncülüğü kaybetti

Binance’in piyasanın en büyük stablecoin’i olarak üçüncü sıradaki sıralaması değişti. Stablecoin operatörü Paxos Trust, 13 Şubat’ta Binance markalı stablecoin’ini BUSD’nin ihracını durduracağını duyurdu. Hareket, SEC’in Paxos’u yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği için dava etmeyi planladığına dair daha fazla haberin ardından geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Stablecoin’ler, dolar veya euro gibi fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleridir. 136 milyar doları aşan kümülatif piyasa değeri ile kripto paranın en büyük pazarlarından biridir.

Coinbase Pazartesi günü müşterilerine, ay içinde Binance USD ticaretini de askıya alacağını söyledi. CoinGecko’ya göre, baskılar ve delist olayları, o zamandan beri yatırımcıların BUSD’den kaçtığına işaret etti. Bu da varlığın piyasasının 13 Şubat’ta yaklaşık 16 milyar dolardan bugün yaklaşık 8.7 milyar dolara düşmesine yol açtı. Düşüş, yüzde 45’lik bir kaybı işaret ediyor.

Binance, hala dünyanın en büyük kripto para borsası

Bu gerilemeye rağmen, Binance hala dünyanın en büyük borsalarından biridir ve önemli bir kullanıcı tabanına sahiptir. Ancak son olaylar yatırımcıların güvenini sarstı ve birçoğu artık alternatifler ararken borsadan önemli bir çıkışa neden oldu. BUSD’nin piyasa değeri darbe alırken, rakibi Tether, BUSD’nin düşüşünün başlangıcından bu yana piyasa değerinde bir artış gördü. Binance’in stablecoin’inin piyasa değerindeki düşüşün endüstrinin performansına bağlı olmadığını gösteriyor.

BUSD’nin piyasa değerindeki son düşüş, Binance ve kullanıcıları için endişe verici bir işaret olarak görülüyor. Ne yazık ki borsa, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için büyük kayıplara neden olan FTX kripto para borsasının patlamasından sonra ticaret platformunun ödeme gücünü aktif olarak sorguladıkları için düzenleyicilerden çok fazla baskı görüyor.

Kullanıcılar alternatifler arıyor

Tam BUSD’den vazgeçerlerken, yatırımcıların bir alternatife yöneldiği görülüyor. TUSD’nin piyasa değeri geçen ay yüzde 23 artarak bugün 947 milyar dolardan 1.1 milyar dolara yükseldi. Şu anda stablecoin pazarında beşinci sırada yer alıyor. 2018 yılında TrustToken tarafından oluşturulan TUSD, token sahipleri için gerçek zamanlı denetimlere, yasal korumalara ve şeffaflığa öncelik verdi. Stablecoin sağlayıcısı ayrıca, oracle sağlayıcısının rezerv kanıtı teknolojisini uygulamak için Chainlink ile ortaklık kurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x