Yemek Kartları Marketlerde Kullanılmayacak mı? Yemek Kartları Derneği Başkanı Açıkladı!

İş verenlerin çalışanlarına verdiği yemek kartlarında Aralık ayında yeni döneme geçilmişti. Yeni dönemde yemek kartları marketlerde kullanılabilecek mi? Yemek kartlarına vergi mi geliyor? İşte Yemek Kartları Derneği Başkanı’nın yaptığı o açıklama.

Yemek kartlarını çalışanlar ister markette ister çeşitli restoranlarda harcayabiliyordu.

Yapılan haberlerde 1 Ocak itibariyle yeni döneme geçileceği duyurulmuştu. Yemek kartlarıyla ilgili yeni bir güncelleme geldiği ve artık yemek kartlarının marketlerde kullanılamayacağı öne sürülmüştü.

Çıkan haberlere göre yemek kartlarının marketlerde kullanımı işverene fazladan vergi yükü getirecekti.

Bu haberler üzerine yemek kartı kullanan milyonlarca kişi resmi bir açıklama beklemeye başladı. Resmi açıklama ise Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade’den geldi.

“Yemek kartlarında değişen bir şey yok.”

Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: ‘Yemek kartlarında değişen bir şey yok. Yemek kartlarının restoran ve marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu, 2008 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 382 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde düzenlenmiştir. Bu kapsamda 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmemektedir.”

Açıklamalara göre yemek kartlarında hiçbir değişiklik yok. Yemek kartları marketlerde de kullanılabilecek.

Yemek kartlarının marketlerde kullanımı özellikle pandemi döneminde artış göstermişti. Özellikle temassız ödeme özelliği olan bu kartlar alışverişlerde sıklıkla tercih ediliyordu. 

Son zamanlarda hazır yemek fiyatlarının artmasıyla birlikte market alışverişlerinde yemek kartlarının kullanımı tekrar yükselmeye başladı. Vatandaşlar temel ihtiyaçlarını bu kartlar üzerinden gidermeyi tercih ediyorlar.

İşverenlerin işyeri dışarısında yemek vermesi durumunda yemek kartı en çok tercih edilen alternatifler arasında geliyor. Yemek kartı kullanımı hem işveren açısından hem de çalışan açısından büyük kolaylıklar sağlıyor.

Yemek kartı günlük ücreti ne kadar?

Asgari günlük yemek bedeli istisnası devlet tarafından her yıl güncelleniyor. 2022 senesinde günlük yemek ücreti ise KDV dahil 55,08 TL olarak belirlenmişti. KDV’siz tutarı ise 51 TL olarak belirlendi.

Yemek bedeli istisnası ise işverenle için zorunlu değil. İşverenen insiyatifinde olan bir yan hak olarak görülüyor. İşverenler çalışanlarına yemek bedeli ödedikleri takdirde gelir vergisinden istisna tutuluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir