Yatırımın yeni adresi borsa, konut ve altın

Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) ilk kez net çıkış 18 Kasım haftasında görüldü. Bankacılar KKM’nin TL cinsi zirvesine ulaştığı ya da yaklaştığını düşünüyor. Dolayısıyla KKM’den çıkmak isteyecek olan tasarruf sahiplerinin nereye yöneleceği ekonomi yönetiminin önündeki en kritik soru ve sorunlardan biri.

Kur korumada gelir elde edemeyen vatandaşların borsaya yöneliminin süreceği, ancak gayrimenkul ve altın yatırımlarının da radarda olduğu belirtiliyor. Ekonomistler borsa ve gayrimenkul piyasalarının tıkanması durumunda sıkıntılı bir dönemin kapılarının aralanabileceğini ifade ediyor.

KKM son iki aydır tasarruf sahiplerine kur getirisi sağlamıyor, üstelik aylık mevduat getirisi de son faiz indirimi ile birlikte yüzde 12’ye geriledi. İktidar için en kötü senaryo KKM’den çıkan paranın dövize yönelme potansiyeli. Ancak dolar son 3 aydır 18.60 lira çevresinde tutuluyor ve seçime kadar kurda yaratılan bu suni istikrarın sürdürülmesi bekleniyor. Bu noktada yatırımcıya tek adres olarak borsa gösterilirken, iktidarın gayrimenkule yönelimi de sağlamak için yeni konut kredisi kampanyası hazırlığında olduğu da biliniyor.

DOYUM NOKTASINDA

Ekonomistler, döviz neredeyse sabit durumdayken KKM’den çıkan paradan dövize yoğun bir yönelim beklemiyor. Borsaya kayış ise sürebilir. Ancak risk sevmeyen güvenli limanları tercih eden yatırımcıların ise altına yönelebileceği belirtiliyor. Şirket hesaplarında büyük bir çözülme beklemeyen ancak bireylerde borsaya yöneliminin süreceğini öngören Ekonomist Dr. Murat Kubilay, gayrimenkulde ise bir doyum noktasına ulaşıldığını belirterek, “Gayrimenkulden sonra hisse senedi piyasası da tıkanırsa eğer KKM’ye alternatif kalmayacağı için bireylerin çıkış ihtimali de azalır” dedi.

Bireyleri tutmak kolay olmayacak

– Sınırlı bir şekilde Eurobondlara kayış olabileceğini, istisnai de olsa faizleri yüzde 25-30 aralığına geçmiş olsa da TL mevduata geçişin de sınırlı kalacağını belirten Ekonomist Murat Kubilay, Bu ortamda tüzel kişilerin KKM’de büyük bir çözülme yaratmasının zor olduğunu ancak ekonomi yönetimi için bireyleri KKM’de tutmanın kolay olmayacağını söyledi.

Hacmi en fazla 80 milyar doları bulur

– Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, 18 Kasım haftası itibarıyla Kur Korumalı TL Mevduat ve katılma hesapları 9.05 milyar TL düşüşle 1 trilyon 464.9 milyar TL’ye (79 milyar dolar) geriledi. Ekonomistler, KKM hacminin üst sınırının kabaca 80 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x