Yapılandırmada detaylar belli oldu: 4 yıl vade

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni borç ve ceza yapılandırma paketine ilişkin vergi borcu olanların ödeme programı ve borçları silinecek gruplara ilişkin detayları açıkladı.

Nebati, İzmir’de iş dünyası buluşmasında konuştu. Burada yaptığı konuşmada, yeni borç ve ceza yapılandırma paketine ilişkin bilgi veren Nebati, vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun 2 bin lirayı aşmayan borçların bir defaya mahsus olmak üzere silineceğini bildirdi. KDV ve gelir stopaj vergileri için ödemelerde vadenin 4 yıl olarak belirlendiğini aktaran Nebati, borçların 48 aylık taksitler halinde ödeneceğini kaydetti.

Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

”Yapılandırma paketinde matrah artırımı 2018 ile 2021 yılları için gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde geçerli olacak. Artırılan matrahların vergisi peşin ödenirse vergi aslı da yüzde 10 inecek.

YAPILANDIRMADA VADE 4 YIL OLACAK

Bu yapılandırma paketinde taksit ödeme süresi 4 yıla çıkarılacak. Ödemeler 4 yıla yayılan 48 taksitte yapılacak.

Daha kısa sürede ödeyene ilave avantajlar sağlanacak. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek.

İdari para cezaları yapılandırılırken asıl alacak tutarından yüzde 25 indirim yapılacak. Vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun 2 bin lirayı aşmayan borçlar silinecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x