Vladimir Zelensky: Trajediler hayatın hızını geçiyor

İsviçre’nin Davos kasabasında geçtiğimiz pazartesi başlayan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Dünya Ekonomik Forumu’ndaki (WEF) konuşması öncesinde Ukrayna’nın Brovary şehrinde meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulması istedi.

Tüm salon ve Zelensky’nin ayağa kalktığı o anlarda, bir dakikalığına saygı duruşunda bulunuldu.

“Trajediler hayatın hızını geçiyor, tiranlık demokrasiyi geride bırakıyor”

Konuşmasına, Batı’nın tedarik ettiği silahların Rusya’nın saldırılarını önlediğini ifade ederek başlayan Zelensky, dünyayı karar alma sürecinde daha hızlı olmaya davet etti.

Dünyanın iklim krizi, küresel güvenlik ve açlık gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Zelensky, “Trajediler hayatın hızını geçiyor, tiranlık demokrasiyi geride bırakıyor.” dedi.

Yaşananlara hızlı tepki verilmesinin bir kez daha altını çizen Zelensky, dünyanın bir “zaman krizi” içerisi altında olduğunu da belirtti.

“Ukrayna’nın kanunlarını tanımak zorunda kalacaklar”

Dünyanın yaptırımlar karşısında tereddüt etmemesi gerektiğini de sözlerin ekleyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, “Ukrayna’ya yapılan hava savunma sistemleri tedariki, Rusya’nın füze saldırılarını geçmeli. Batı’dan gönderilen tanklar ise, Rus tanklarının işgalini önlemeli.” dedi.

Rusya ile iletişime geçilip geçilmediği sorulan Zelensky, “Kendi hatalarını kabul etmek zorunda kalacaklar. Ukrayna’nın kanunlarını tanımak zorunda kalacaklar. Toprak bütünlüğümüze de gerçekten saygı duymaları gerekecek.” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu

Ukrayna’nın Brovary şehrinde bugün meydana gelen helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky, Bakanın Birinci Yardımcısı Yevhen Yenin ve Bakanlık Müsteşarı Yurii Lubkovich’in de aralarında bulunduğu 6 bakanlık yetkilisi ile toplam 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x