Vitalik Buterin Destekli Altcoin METIS Nedir? Neden Arttı?

Vitalik Buterin’in annesinin oluşturduğu token yükselmeye başladı. Kriptokoin.com olarak METIS nedir ve artış sebebini sizler için derledik.

Bu ilk kripto tecrübesi değil

Bu hafta, kripto para birimi yatırımcıları için son derece iyi başladı. Bitcoin (BTC) ve altcoinler iyimser tarafta kalmayı başardı. Bununla birlikte BTC mütevazı yükseliş anlarından geçerken, diğer kripto para birimleri etkileyici haftalık büyüme ile yükseliyor ve bunlardan biri MetisDAO (METIS).

Altcoin, son yedi günde %20’lik bir artış yaşadı. Ancak bu tokenin ne olduğunu ve büyümesini neyin tetiklemiş olabileceğini bilmeden önce, dikkat çekmeye değer bir merak var. MetisDAO, Natalia Ameline adlı bir kadının katılımıyla başlatıldı. Ama bu neden önemli? Çünkü o, Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin’in annesi.

Ancak Ameline’in sadece METIS token ile ilgilendiğini düşünenler yanılıyor. Kripto pazarındaki yolculuğuna, Elena Sinelnikova ile birlikte kurduğu kar amacı gütmeyen kuruluş CryptoChicks de damgasını vurdu. Bu dernek, blockchain ve teknoloji sektöründe liderlik potansiyellerini artırabilmeleri için kadınları eğitmeye odaklanıyor.

METIS nedir ve nasıl ortaya çıktı?

MetisDAO’nun fikri tam olarak Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmektir. Bu anlamda, proje, Optimistic Rollup türünün 2. katmanıdır, bu nedenle gas oranlarından yararlanmayı ve ETH blok zincirinin işlem sürecini iyileştirmeyi başarır. Ana ağ lansmanı, Ameline liderliğindeki merkezi olmayan özerk bir şirket (DAC) olan Genesi DAC’ın bir üyesi olan Metis Labs tarafından gerçekleştirildi.

Metis, toplama verileri ve dolandırıcılığa karşı korumalı sorgulama süreçleri için kullanılan merkezi olmayan bir depolamaya sahiptir. Bu depolama, birçok işlemin aynı anda bir araya toplanmasını sağlar, böylece her transferin maliyeti düşürülür. Bu, katman-2’yi aşağıdakiler gibi birçok alanda öne çıkarır:

  • Düşük gas oranları.
  • DeFi’de mükemmellik.
  • Mükemmel NFT deneyimi.
  • Merkezi olmayan uygulamalar için daha fazla işlevsellik.

Metis’in bir diğer önemli hedefi, gerçekten değer üreten daha sağlam DAO’lar oluşturmaktır. Bu anlamda proje, DAO’ları merkezi olmayan otonom şirketler olan DAC’lere dönüştürmeyi hedefliyor. Kısacası ikinci mod, bir bilgisayar programı gibi ancak şeffaf bir şekilde kurallarla oluşturulmuştur.

Topluluk üyeleri DAC’leri kontrol eder. Diğer bir deyişle, yönetim ve IK işlevleriyle geleneksel pazarda görülen şirketler gibi bile çalışabilirler ancak merkezileştirici figürü yoktur. Blockchain akıllı sözleşmeleri aracılığıyla her şey şeffaf bir şekilde yapılabilir.

Metis ile ilgili projeler

Metis tarafından sağlanan ölçeklenebilirlik çözümleri, platformunda birden fazla projenin bulunmasına olanak tanır. NetSwap merkezi olmayan borsa (DEX), Metis’te bulunan dApp’lerden biridir. DEX’in hızlı bir takası var ve gas ücretleri kuruşlara mal oluyor.

Yine de merkezi olmayan finans sektörüyle bağlantılı bir başka Metis projesi de Hera Finance, sağlayıcıdan bağımsız olarak AMM havuzlarını birbirine bağlayan bir DEX toplayıcı, en cazip piyasa oranlarında işlem yapmak isteyen kripto yatırımcısını kolaylaştırır.

METIS tokenin %20’lik artışının arkasında ne var?

İlk olarak, kripto piyasası 2023’ün ilk günlerinde rahatlama yaşıyor. Bu nedenle birkaç altcoin fiyatı artıyor ve bu iyimserlik, METIS’in öne çıkanlardan biri olmasına yardımcı oldu. METIS, son 24 saatte %5.11 artarak 20.6$’dan işlem görmektedir

İkincisi, token bir haftada sırasıyla %10 ve %31 artan Polygon (MATIC) ve Optimism (OP) gibi 2. Katman projelerine akan sermayenin bir kısmını alıyor olabilir.

Ölçeklenebilirlik çözümleri sektörü, Ethereum’un blok zincirinin daha fazla verimlilik kazanmasına yardımcı olabileceği için bu yıl çok öne çıkabilir. Bir ETH rakibine giderek lider altcoinin güvenliğinden vazgeçmek istemeyen, ancak aynı zamanda yüksek gas ücretleri ile paralarını kaybetmek istemeyen yatırımcılar ve geliştiriciler için mükemmel bir seçenektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x