Umut Vadeden DeFi Coinler Listesi Çıktı: Bunlara Bakın!

DeFi coinler veya tokenler olarak bilinen kripto para birimleri, DApp’ler olarak bilinen merkezi olmayan çözümler için kullanılıyor. Bu yazıda, analist Zaveria’nin listesinden, 2023 yılında en çok umut vaat eden 10 DeFi projesi yer alıyor.

Bu yıl takip edilmesi gereken DeFi coinler

Dai (DAI)

Maker Protocol ve MakerDAO, Ethereum tabanlı sabit fiyatlı bir kripto para birimi olan DAI’nin çıkarılmasından ve geliştirilmesinden sorumludur. Her yeni DAI verildiğinde akıllı sözleşme kasalarına konulan az sayıda başka kripto paralar, ABD dolarının değeriyle yalnızca teğetsel olarak ilişkili olan fiyat için teminat görevi görür.

Avalanche (AVAX)

Katman-1 Blockchain Avalanche, merkezi olmayan uygulamalar ve özel Blockchain ağları için temel görevi görüyor. Bir süredir akıllı sözleşme popülaritesi için Ethereum ile doğrudan rekabet ediyor. Bu çoğunlukla Avalanche’ın inşa edilme şeklinden kaynaklanmaktadır. X-Chain, C-Chain ve P-Chain alt ağları (subnetworks), ağı bir bütün olarak oluşturur. Avalanche, karmaşık ağı sayesinde ölçeklenebilirlikten ödün vermeden saniyede 6.500 adede kadar işlemi işleyebilir.

Uniswap (UNI)

Akıllı sözleşme teknolojisinin ve merkezi olmayan finansal sistem Uniswap’ın kullanımıyla, Ethereum üzerinde token satın alabilir, satabilir ve değiştirebilirsiniz. Uniswap merkezi değildir, bu nedenle kullanıcıların özel anahtarlarını teslim etmelerini gerektiren merkezi borsaların aksine, kullanıcılar paraları üzerinde tam kontrole sahiptir.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Bitcoin’in Ethereum ağında satışmış bir versiyonu olan WBTC, DeFi işlemlerinin büyük bir bölümünde kullanılıyor. Bitcoin’i ERC-20 uyumlu hale getirerek Ethereum’un kripto para hizmetleri ekosistemine tamamen entegre ediyor.

Chainlink (LINK)

Chainlink, herhangi bir Blockchain’deki akıllı sözleşmelerin doğrulanmış rastgelelik, saldıralara karşı korumalı fiyatlandırma verileri, harici API’ler ve çok daha fazlası gibi off-chain kaynaklardan yararlanmasına izin veren merkezi olmayan bir Blockchain oracle platformudur.

Lido DAO (LDO)

Lido, Ethereum için bir likit staking çözümüdür. Kullanıcılar, borç verme gibi diğer faaliyetlere ağa katılabilirken, aynı zamanda minimum depozito yapmak veya altyapıyı sürdürmek zorunda kalmadan ETH’lerini stake edebilirler. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Lido, 12 Nisan’da uygulanacak Shanghai hard fork ile kilidi açılması gereken staked ETH token’ler için süreyi erteleme kararı aldı.

Aave (AAVE)

Aave, Ethereum üzerinde çalışan ve kullanıcıların farklı türde kripto paraları ödünç vermesine ve ödünç almasına izin veren topluluk tarafından desteklenen bir Blockchain protokolüdür.

Terra Classic (LUNC)

Terra, küresel ödeme sistemine güç sağlamak için bir oracle sistemi, akıllı sözleşmeler ve yerel bir token kullanan Blockchain bir stablecoin protokolüdür. LUNC, herhangi bir Blockchain’in stablecoin ile iletişim kurmasına izin vererek piyasadaki yoğunlaşmayı azaltmak istiyor.

Tezos (XTZ)

Ethereum’a benzer şekilde Tezos, akıllı sözleşmeler üzerine kurulmuş bir Blockchain ağıdır. Birincil ayrım, Tezos’un gelecekteki ilerlemeleri mümkün kılan ve Ethereum’un karşılaştığı zorluklardan kaçınan daha gelişmiş altyapısında bulunur.

Theta Network (THETA)

Theta Network, öncelikle canlı yayını, P2P kaynak paylaşımı ve bant genişliği paylaşımı için tasarlanmıştır. Kendi yerel tokeniyle, diğer yabancı ağ node operatörleri dahil olduğunda bile yönetim işlevlerini yürütebilir. Bu özelliği, yayın endüstrisinde zamanla geliştirecek daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x