Rusya’dan Danimarka’ya çok sert tepki: Soytarılık…

Rusya’nın Kopenhag Büyükelçiliği, konsolosluk binasının önünde ve bazı bölgelerde Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırılar yapıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Büyükelçilik, “27 Ocak’ta Kopenhag’da Rusya’nın Büyükelçiliği’ne bağlı konsolosluk binası önü de dahil olmak üzere Müslümanlar için kutsal olan Kur’an-ı Kerim’i yakmak için birçok eylem gerçekleşti. Bu tür soytarılıklar tamamen engellenmeli ve bunları düzenleyenler sorumlu tutulmalıdır” ifadelerini kullandı.

RUSYA DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA: ŞARLATANLIK…

Danimarka’daki Rus Büyükelçiliği’nin açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı.

Açıklamada saldırıyı gerçekleştirenler “şarlatan” olarak nitelendirilerek, “İsveç’te kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun bugün Danimarka’nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde kınıyoruz” sözlerine yer verildi.

SKANDAL EYLEMLER SÜRÜYOR

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın Norrebro semtinde İslam Toplumu derneğine ait caminin karşısına gelen Stram Kurs Partisi’nin lideri aşırı sağcı Rasmus Paludan, cuma namazı sonrası Kur’an-ı Kerim yaktı. Paludan daha sonra Peygamber Efendimize yönelik hakaret içerikli afiş açtı. Danimarka polisi ise Paludan için geniş güvenlik önlemi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x