Resesyona karşı ihracat çıkarması

Bu yıl 100. kuruluş yıldönümünü kutlayan Egeli ihracatçılarda 2022 yılında ihracatın yıldızı olan firmalar ödüllendirildi. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenenen ‘İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde Türkiye ihracatına 2022 yılında 7.6 milyar dolarlık katkı sağlayan 58 firmaya ödül verildi. Ödül töreninde konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2022 yılında 18 milyar 300 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını, ihracatın yıldızı olan firmaların bu ihracatın yüzde 42’sini gerçekleştirdiğini
dile getirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2022 yılındaki 18 milyar 300 milyon dolarlık ihracatına 7 bin 377 firmanın katkı sağladığının altını çizen Eskinazi, “Ödül alan firmalarımız yanında 2022 yılı ihracatımıza katkı sağlayan 7 bin 377 firmamızın hepsini kahraman olarak görüyor, kendilerini gönülden kutluyoruz” şeklinde konuştu.

‘BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR YIL OLABİLİR’

IMF, Avrupa , Dünya Bankası, OECD beklentilerine göre önümüzdeki 3-4 yıllık dönemde dünyada bir resesyon beklendiğine işaret eden Jak Eskinazi, “40 yıl sonra yeniden gündeme oturan enflasyondan, enerji krizine, ekonomik istikrarsızlığa kadar benzeri görülmemiş türbülanslı bir yıla hazırlanıyoruz. 2023 yılında ihracatımızda mevcut rakamlarımızı korumak için; Uzak Doğu’dan Afrika’ya kadar dünyanın her noktasına sektörel ticaret heyetleri gerçekleştireceğiz, dünyanın önde gelen ve en prestijli fuarlarının milli katılımını organize edeceğiz. Alım heyetleriyle ihracatçılarımızın ithalatçı firmalarla yeni işbirliklerine imza atmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMLER SÜRECEK

Jak Eskinazi, sözlerine şöyle devam etti: “ABD pazarında TURQUALITY projemize önümüzdeki dönem de devam edeceğiz. Tasarım yarışmalarımızla ihracatçı sektörlerimize yeni vizyoner tasarımcılar kazandırmaya devam edeceğiz. UR-GE projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. Ülkemizin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kurulması için girişimlerimize devam edeceğiz.”

Ege Bölgesi ihracat şampiyonu PETKİM Petrokimya Holding’in ödülünü Mali İşler Başkan Yardımcısı Elchin Ibado’ya 2014-15 dönemi Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi takdim ettiler.

EGE’NİN LİDERİ PETKİM OLDU

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında en fazla ihracat yapan firma PETKİM oldu. PETKİM ayrıca kimya sektöründe de liderliği göğüsledi. En çok ihracat yapan dış ticaret sermaye şirketi ödülünü Pergamon Status Dış TicaretA.Ş. almaya hak kazandı. Pergamon-Status Dış Ticaret A.Ş. EİB üyeleri arasında en çok ihracat yapan firmalar listesinde ikinci sıraya adını yazdırmayı başardı. 2022 yılında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde demir ve demirdışı metaller sektörü 2 milyar 560 milyon dolarlık ihracatla ihracat şampiyonu oldu. Bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ege demir ve demirdışı metaller sektöründe ihracat şampiyonu olurken, EİB genelinde de üçüncü sıraya yerleşti. Ödül alan firmaların 48 tanesi ihracatın yıldızları listesinde yerini korurken, 10 firma bu yıl ihracatın yıldızları arasına girmeyi başardı. İzmir’den 38, Manisa’dan 7, Aydın’dan 5, Denizli’den 3, Muğla ve Uşak’tan 2’şer, Balıkesir’den 1 firma yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x