Regülatörler Ripple’ı Bıraktı: Hedefte Bu Altcoin Var!

Ripple (XRP) yanlısı bir avukat olan John E. Deaton, ABD’li düzenleyicilerin XRP’den sonra köklü bir altcoin projesini mercek altına almaya başladığını bildirdi.

ABD’li düzenleyiciler artık XRP değil, bu altcoin projesinin peşinde

Hukuk uzmanı John Deaton, ABD’li düzenleyicilerin KuCoin’de listelenen başka bir altcoin’i kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlamak için hedef aldığını bildirdi. XRP’de KuCoin’de işlem görse de, regülatörler artık Ethereum (ETH) ile daha fazla ilgileniyor.

Deaton’a göre bu eğilim tesadüf değildi. İddiasına göre düzenleyiciler, stake edilebilen tüm altcoin’leri sonlandırmak istiyor. Özellikle New York Başsavcısı (NYAG), bu tür staking içeren projeleri kısıtlamak için ilk olarak Ethereum’u hedef alıyor. Kriptokoin.com olarak KuCoin davasında listelenen altcoin’lerden birinin Ethereum olduğunu aktarmıştık.

Altcoin yatırımcıları karşı atağa geçti

Hukuk uzmanı John Deaton, daha önce New York eyaleti başsavcısına karşı toplu dava açmak için bir grup Ethereum yatırımcısını organize etmişti. Davaya şimdiden binden fazla şikayetçi katıldı, ancak şu anda doğrudan o eyaletten yetersiz katılımcı var. ETH yatırımcılarının yanı sıra KuCoin de NYAG’a dava açtı. Deaton, “Yargıçlar artık SEC’i yargılamak zorunda kalacak” diyor…

SEC zor durumda kalabilir

Avukat John E. Deaton, yargıçların, kripto uygulama eylemlerinde SEC’in yasaya bağlılık eksikliği, aşırı erişim ve tutarsız ifadelerini savunurken zorlanacağını iddia etti. Deaton’in açıklamaları, Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal’ın Voyager iflas davasıyla ilgili yakın tarihli bir kararı vurgulayan bir Twitter ileti dizisine yanıt olarak geldi.

Kararda Yargıç Michael E. Wiles, düzenleyicileri yeni oluşan piyasada belirsizliği körüklemekle suçladı. Yargıç Wiles, yeni oluşan pazar için net kurallar oluşturamadıkları ve sürekli kontrol için mücadele ettikleri için düzenleyicileri azarladı ve bu da pazardaki belirsizliği daha da artırdı.

Yargıç, “Mevcut düzenleyici ortam belirsiz olarak nitelendirilebiliyorsa, gelecekteki düzenleyici ortam, bence, yalnızca neredeyse bilinemez olarak nitelendirilebilir” diye tahminde bulunuyor. Konuya yanıt veren Deaton, düzenleyicinin mahkemede kaybettiğini iddia ediyor. Deaton’a göre, yasa SEC’in tarafında değil.

SEC 3 davadan haksız çıktı

Düzenleyicinin son haftalarda mahkemede birkaç kez zarara uğradığını belirtmekte fayda var. Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’un geçen hafta vurguladığı gibi, SEC yalnızca geçen haftanın başında üç ayrı davada kararlarda kayıplar yaşadı.

Yakın zamanda Deaton tarafından yinelendiği üzere, Yargıç Sarah Netburn, geçtiğimiz Temmuz ayında Ripple davasında SEC’i “yasaya sadık bir bağlılıktan değil, arzulanan hedefe ilerlemek için dava pozisyonlarını benimsemeye” çağırdı.

Bu yıl SEC, iki ay içinde Gemini, Genesis, Kraken ve Paxos’un ardından kripto uygulama çabalarını artırdı. Bu arada, yakın tarihli bir raporda vurgulandığı gibi, FOX Business muhabiri Eleanor Terrett SEC’in en son bütçe teklifinde kripto yaptırımına vurgu yaptığını açıkladığından, düzenleyicinin kripto uygulama çabalarını frenleme konusunda acil bir planı olmadığı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x