Rayiç bedelde kangrene neşter

Aslıhan Altay Karataş – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirlilere yönelik konut projesinin duyurulmasından sonra konut fiyatlarını artıran fırsatçılara ilişkin, “Her türlü tedbiri aldık, fiyatlama kontrollerini yaptık. Radarımız var, yanlış yapana gereğini yaparız” dedi. Konut fiyatlarıyla rayiç bedelleri arasındaki farka yönelik bir çalışma başlattıklarını da açıklayan Nebati, “Bu bir kangren, bu kangrenin de üstesinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var” diye konuştu.

‘Körfez’le sınırlı değil’

Bakan Nebati, önceki gün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Fiyat sabitleme ya da indirime gitme” çağrısına birçok sektörün katılım gösterdiğini, sektörlerin talepleri üzerine görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Nebati, vatandaşların da haksız fiyat artışları karşısındaki bilinçli duruşunun enflasyonla mücadelede tamamlayıcı bir rol oynadığını belirtti.

Nebati, perakende sektörünün tamamının bu çağrıya destek verdiğini, enflasyonun makul seviyelerde olması ve yıl sonu hedefleriyle bağlantılı gerçekleşmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Soru üzerine ocak ayında enflasyonda eksi beklentilerinin olmadığını ifade eden Nebati, hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırımcılarla sürekli görüşmelerinin olduğunu, şubat ayında G20 için Hindistan’a gideceklerini, bu ay da Avrupa’da görüşmelerinin olacağını kaydetti. Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda mevduat hesabı açmak için gerçekleştirdiği görüşmelerin hatırlatılması üzerine ise Nebati, görüşmelerin sadece Körfez ülkeleriyle sınırlı olmadığına dikkat çekti.

‘Bu bir kangren’

Nebati, Yeni Evim Projesi’nde fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını dile getirerek, “Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar” diye konuştu. Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusunun Türkiye’nin kangren konularından biri olduğunu ifade eden Nebati, “Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var” değerlendirmesinde bulundu. Söz konusu çalışmanın çok ayrıntılı ve reform niteliğinde olduğunu dile getiren Nebati, memur maaş zammının yüzde 30 artırılmasıyla gereken kaynak için de gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

‘İstihdam rekoru ileriye taşındı’

TÜİK, kasım ayında işsizlik oranını yüzde 10,2 olarak açıkladı. Bakan Nureddin Nebati, “Türkiye Ekonomi Modeli’mizin temel taşlarından biri olan istihdam, kasım ayında bir önceki aya göre 285 bin kişi artarak 31,6 milyon kişiye ulaşmış ve böylece istihdamda Cumhuriyet tarihi rekoru bir ileri seviyeye taşınmıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x