Papa 2’nci John Paul, rahiplerin çocuk istismarını örtbas etti

Katolik Kilisesi’nde bazı rahiplerle ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıtkı.

Papa 2’inci John Paul’ün, papalık vazifesinden evvel rahiplerin çocuk istismarını görmezden geldiği tespit edildi.

Hollanda kamu yayıncısı NOS’ta yer alan haberde, gazeteci Ekke Overbeek’in, üç yıl boyunca Papa 2. John Paul’ün doğduğu ve piskoposluk yaptığı Polonya’da yaptığı arşiv araştırmalarına yer verildi.

“Rahiplerin cinsel istismarını göz gerisi etti”

Söz konusu araştırmaya nazaran, Papa 2. John Paul, piskoposluk yaptığı Polonya’nın Krakow kentinde yönetimi altındaki kimi rahiplerin cinsel istismarını göz arkası etti ve onları vazifeden almadı.

Papa 2. John Paul, kelam konusu istismara karışıp ceza alan bir rahibin misyonuna son vermeyip, onu öteki bir piskoposluğa gönderdi.

Af dilemesine karşın istismarı tekrarladı

Çocuk istismarıyla suçlanan Eugeniusz Surgent isimli bir rahibin oda arkadaşına dayandırılan bilgiye nazaran ise Surgent, 2. John Paul’e yazdığı mektupta çocuk istismarından af dilemesine karşın istismarı tekrarladı.

Çocuklarını istismar etmekle suçlanan öteki bir rahip de bu durumu 2. John Paul ile konuştu.

Yeni mağdurların ortaya çıkmasına sebep oldu

Overbeek, araştırmaya ait, “Krakow Piskoposluğu’nda birtakım rahiplerin çocuk istismarında bulunduğuna ait kuvvetli kanıtlar buldum. Şimdi papalık vazifesine gelmemiş olan 2. John Paul’ün, istismarı yapan rahipleri öteki yerlere gönderip misyonlarına devam etmelerini sağlayarak istismarı göz gerisi ettiğini ve yeni mağdurların ortaya çıkmasına sebep olduğunu tespit ettim.” tabirlerini kullandı.

“ABD’deki kiliselere has bir problem” tezi

Overbeek, “Cinsel istismar skandallarında kiliseyi hatalı bulmayanların münasebeti Papa’nın bunu bilemeyeceği, durumun ciddiyetinden çok geç haberdar olduğu ve bunun ABD’deki kiliselere has bir sorun olduğu savına dayanıyordu. Bunun bu türlü olmadığı anlaşıldı.” değerlendirmesini yaptı.

“Problemin kesimiydi, tahlilin değil”

Gazeteci Overbeek’in araştırmalarını kitap olarak hazırladığı ve yakında Lehçe olarak basılacağı belirtilen haberde, Varşova Üniversitesi Kültürel Antropoloji Profesörü Stanislaw Obirek’in birinci taslağını incelediği kitap hakkında, “2. Jean Paul’ün gençliğinde de aziz biri olduğuna ait mitleri yıkacak derecede gerçek, birinci elden ve dengeli tarihi bilgiler bulunuyor.” yorumunu yaptığı kaydedildi.

AA’nın haberine nazaran, Overbeek’in kitabını inceleyen ve bir periyot Vatikan’ın Washington Büyükelçiliğinde çalışan ABD’li rahip Tom Doyle’nin, “2. Jean Paul sorunun bir kesimiydi, tahlilin değil.” şeklindeki değerlendirmesine de yer verildi.

Katolik Kilisesi soruları yanıtlamadı

NOS, Katolik Kilisesi’nin ve Krakow Piskoposluğu’nun Overbeek’in araştırmasıyla ilgili savları yanıtlamadığı ve Polonya basınındaki haberlerde Vatikan’ın, Papa 2. John Paul’ün Krakow’da çalıştığı periyodu araştırabileceği ve o periyot mağduriyet yaşayanların ortaya çıkmalarını istediği belirtildi.

Papalık vazifesine başladığı 1978’den vefat ettiği 2005 yılına kadar Katolik dünyasının manevî liderliğini yürüten Papa 2. John Paul, 1958-1964 yıllarında Krakow piskoposluğu yaptı.

Haberde, Polonya zımnî servisinin arşivlerinin halka açık olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x