Microsoft, Xbox Kumandası İçin Yeni Bir Patent Aldı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, sevilen oyun konsolu Xbox için yeni bir kumanda patenti aldı. Şu an için gerçek bir ürün haline gelip gelmeyeceği bilinmeyen kumanda, sahip olacağı LCD ekran ile oyunculara bugüne dek görmedikleri bir deneyim yaşayacaklar gibi görünüyor. Peki bu LCD ekran ne işe yarayacak?

Xbox kumandalarına eklenecek LCD ekran, elbette o küçük alanda oyun oynamak için tasarlanmadı. Microsoft bu ekranı, eşleştirmelerde kullanmak için tasarlıyor gibi görünüyor. Yani oyuncu, Xbox kumandasının konsola bağlı olup olmadığını o ekran üzerinden takip edecek. Ayrıca bulut oyun hizmeti için mobil cihaza eşleştirme yapıldığında da yine bu ekranda gösterilecek.

Orjinal kumandanın boyutları değişmeyecek!

Microsoft, Xbox kumandalarına ekleyeceği LCD ekran için, orijinal kumandanın boyutlarında değişiklik yapmayacak. Şirket bunun yerine, kumandanın orta kısmındaki butonların yerlerini yeniden ayarlayacak. Xbox logosunun bulunduğu aydınlatmalı bölümde, LCD ekran bulunacak.

Evet; yukarıda paylaştığımız patent görüntüsünün PlayStation için üretilen Dualshock’a benzediğini söyleyebiliriz. Sony, PlayStation 4’te kullanılan kumandanın üst bölümüne bir bölüm ekledi ve bu bölümün dokunmatik olarak kullanılmasını sağladı. Ancak Microsoft’un şu an için böyle bir planı yok gibi görünüyor. Ancak bu durum değişebilir. Microsoft da tıpkı Sony’nin yaptığı gibi LCD ekranı dokunmatik hale getirip, işlevsel yapabilir.

Xbox Series X/S’te kullanılan kumanda ile PlayStation 4’ün Dualshock’unu aşağıdan görebilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x