‘Macaristan’a eğitim desteğine hazırız’

Bakan Özer, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Özer, Budapeşte ziyaretinde Bakan Szijjarto ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek 2024 yılında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle düzenlenecek karşılıklı etkinliklerin halkları daha da yakınlaştıracağına inandığını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin mesleki eğitim ve lise düzeyinde yaygınlaştırılmasının önemine de değinen Özer, Türkiye’nin son yıllarda mesleki eğitim alanında çok önemli adımlar attığını belirterek bu durumun OECD’nin de dikkatini çektiğini, 1 Aralık’ta İstanbul’da Mesleki Eğitim Zirvesi gerçekleştirildiğini belirtti.

MESLEKİ EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da eğitimin iki ülke arasında çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek yükseköğretimdeki iş birliğinin ortaöğretime yayılmasını, Türkiye ile özellikle mesleki eğitim alanında işbirliği yapmak istediklerini söyledi.Szijjarto, “Macaristan’da mesleki eğitimi güçlendirmek için çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki meslek liselerinde öğrenme, iş gücü için en az üniversite kadar önemli. Bu nedenle Türkiye’yle mesleki eğitimde iş birliği konusuyla özellikle ilgileniyoruz” dedi. Bakan Özer, Bakan Szijjarto’ya “Mesleki eğitimde ülkenize her türlü desteği vermeye hazırız” diye yanıt verdi.

ÇIRAK VE KALFA SAYISINDA FRANSA 800 BİNDE KALDI
Özellikle son bir yıllık dönemde mesleki eğitimde önemli ilerlemeler kaydedildiğinin altını çizen Özer, mesleki eğitim merkezlerindeki çırak ve kalfa sayısının bir yılda 159 binden 1 milyon 200 bine çıkarıldığını belirtti. Özer, bu sayının önemini vurgulamak için OECD Eğitim Bakanları Toplantısı’nda Fransız Eğitim Bakanın sözlerini hatırlattı. Fransız Bakan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un mesleki eğitime katılan kişi sayısını 300 binden 1 milyona çıkarmak isteğini ancak sayının 800 binde kaldığını söylemişti.

Türkiye’nin her alanda takip ettikleri bir ülke olduğunu belirten Macar Bakan Szijjarto da, “Türkiye eğitimde de çok ileride bir ülke. Sizinle ilişkilerimizi daha da artırmaktan mutluluk duyarız” dedi. Özer, 9 Şubat’ta okul öncesi eğitim ile ilgili bir zirve düzenleyeceklerini belirterek Macaristan’ı bu zirveye davet etti.

Görüşmenin ardından iki Bakan, Stipendium Hungaricum Burs Programı’nın 2023-2025 yılları arasında uygulanmasına yönelik hazırlanan mutabakat zaptını imzaladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x