Kripto Paralar İçin Büyük Resetleme Uyarısı: Bunlar Etkilenecek!

Kripto paralar, 2022’de büyük değer kaybı yaşadı. Özellikle ihtişamlı 2021 yılından sonra düşüş, coin fiyatlarının yanı sıra alanda faaliyet gösteren kripto para şirketlerini de etkiledi. İsviçre’nin Blockchain ile ilgili “Silikon Vadisi” benzeri “Kripto Vadisi”, kripto borsası FTX’in muhteşem ve ani düşüşünden sonra “büyük bir resetleme” bekliyor. İşte detaylar…

Kripto paralar büyük gerileme yaşadı

İsviçre, son yıllarda avantajlı vergi oranları ve kuralları ile hoş bir siyasi ve yasal altyapının çizdiği bir kripto para birimi ve Blockchain girişimleri açısından fon akışı gördü. 1.000’den fazla bu tür şirket, çoğu Zürih’in güneyinde, Zug kantonunda, Bitcoin ve ETH cinsinden vergi ödemelerini bile kabul eden zengin Alp ülkesinde ofis açtı. Ancak, bir zamanlar dünyanın en önde gelen kripto borsası olan FTX’in ve ardından Genesis’in geçen Kasım ayındaki dramatik iflası, sektörü uzun süredir karakterize eden çılgın coşkuyu azalttı.

Bitcoin Suisse başkanı Dirk Klee, “2022’de birçok şey oldu” dedi. FTX fiyaskosuna ek olarak, geçen Mayıs ayında ABD dolarına sabitlenmesi gereken stablecoin Terra/Luna’nın çöküşüne işaret etti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Singapur merkezli kripto para hedge fonu Three Arrows Capital’in tasfiyesi; ve kripto para birimi yatırım platformu Celsius’un çöküşüne de işaret etti.  Klee, “Bu gelişmeler henüz düzenleyici süreçleri takip etmeyen bazı kurumların zayıflıklarını ortaya çıkardı” dedi, ancak kripto alanının hala “genç bir sektör” olduğunu vurguladı. “Olanlar, teknolojideki bir hatadan değil, merkezi finans kurumlarının kötü yönetiminden kaynaklanıyordu” dedi.

FTX, alanı 1-2 yıl geriye götürdü

Uluslararası Ödemeler Bankasına (BIS) göre, Terra/Luna çöküşünü izleyen piyasa kargaşasında yaklaşık 450 milyar dolar buharlaşırken, FTX iflas ettikten sonra 200 milyar dolar daha ortadan kayboldu. Blockchain start-up’larına odaklanan bir risk sermayesi fonu olan CV VC’nin kurucusu ve başkanı Mathias Ruch, FTX’in kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’in düşüşünün “Alan için çok kötü bir olay” olduğunu belirtti ve “Bu bizi en az bir veya iki yıl geriye götürecek” diye tahminde bulundu.

Kripto kışı başlarken, endişelerin çoğu finansman etrafında dönüyor. Crypto Valley Association Başkan Yardımcısı Jerome Bailly, küçük start-up’ların “bu zor dönemi atlatmakta” daha zor olabileceği konusunda uyardı. Hem Bailly hem de Ruch, sektördeki karışıklığı 2000 yılında dot-com balonunun patlamasıyla karşılaştırdılar. Ruch, “İnternet balonuna çok benzer bir aşama olduğunu düşünüyorum” dedi. “İnsanlar açgözlü oldular, gereken özeni göstermediler ve zarar görenler… küçük yatırımcılar oldu. Tarih tekerrür ediyor,” diye ekledi.

Ancak bunun sektör için kötü bir şey olmayabileceğini öne süren başkan, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin dot-com’un küllerinden doğduğuna işaret etti. “Fırsatların çok büyük olduğunu düşünüyorum” dedi. Crypto Valley Association başkanı Emi Lorincz de aynı fikirde. Lorincz, “Sektörde büyük bir sıfırlama göreceğimize inanıyorum” dedi. Sektör, patlamaların ardından daha sıkı düzenlemelere hazırlanıyor ve İsviçreli yetkililer şimdiden tavırlarını sertleştirmeye başladı. Denetim ve danışmanlık firması EY’nin ortaklarından Darko Stefanoski, İsviçre’nin “doğru yolda” olduğunu ve finans gözlemcisi Finma’nın şimdiden sektör için kurallar belirlediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x