Kamu bankalarına 20’şer milyar TL’lik sermaye transferi geliyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF), kamu bankalarının çekirdek sermayelerini artırmak için yeniden harekete geçerken, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank’ın her biri için 20 milyar liranın üzerinde sermaye artırımı gerçekleştireceği öğrenildi.

TVF, en son şubat ayında 3 büyük kamu bankasının sermayesinin toplamda 48,6 milyar lira artırımı sürecinde rol almıştı.

Söz konusu işlem sonucu Ziraat Bankası hisselerinin tamamını elinde tutan TVF’nin ortaklık payı Halkbank’ta yüzde 87,7’ye ve VakıfBank’ta yüzde 64,8’e yükselmişti.

3 BÜYÜK KAMU BANKASINI KAPSIYOR

Edinilen bilgiye göre, aynı misyon doğrultusunda bir kez daha harekete geçen TVF, bu kez 3 büyük kamu bankasının her biri için 20 milyar liranın üzerinde sermaye artırımı işlemi gerçekleştirecek.

TVF, Mayıs 2020’de de 3 büyük kamu bankasının sermayesinin toplamda 21 milyar lira artırılması işlemi sürecini de yürütmüştü.

‘TOPLAMDA 50 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNE ÇIKABİLİR’

Kaynaklar seçim öncesinde ekonominin desteklenmesi ve beklenen Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kullandırılması için sermaye ihtiyacının olduğuna dikkat çektiler. Bir bankacılık kaynağı, “Ancak diğer bankalara da farklı tutarlarda sermaye artırımı yapılması planlanıyor. Toplamda 50 milyar TL’nin üzerine çıkabilir” dedi.

Türkiye Varlık Fonu konuyla ilgili bir yorum yapmadı. Hazine konu hakkındaki sorulara cevap vermedi. Üç kamu bankası sorulara cevap vermedi.

Kamu bankaları son 4-5 yıldır ucuz finansman ve KGF kredileri ile ekonomiyi desteklerken, bu bankalardaki sermaye ihtiyacını da artırıyor. Kamunun kredi pazarından aldığı pay ise sağlanan bu desteklerle yüzde 50’ye yaklaşarak tarihi zirvelere yükseldi.

ÖZELLER BİLANÇOLARININ BASKILANDIĞINI SÖYLÜYOR

Kamu bankalarında sermaye artırımı ihtiyacının olduğunu kaydeden bir ekonomi yetkilisi sermaye ihtiyacının 50 milyar liranın altında olmadığını ifade ederek, “Şu anda değerlendiriliyor. KGF kullanımı için de bu gerekiyor. Ancak hızlı şekilde adım atılması gerekecek” dedi.

Bankalar, 24 yılın zirvesindeki enflasyonist ortamda tarihi rekor seviyelerde kârlar açıklasa da, özel bankalar kârların reel anlamda enflasyonun altında kaldığından ve ekonomi yönetiminin yaptığı düzenlemelerle bilançolarının baskılandığından şikayet ediyor.

Kamu bankalarındaki son iki sermaye artışı TVF tarafından yapılırken, TVF kamu bankalarına Mart 2022’de de 51,5 milyar lira, Mayıs 2020’de ise 21 milyar lira sermaye desteği sağlamıştı.

Bundan önce ise Eylül 2018’de Vakıfbank tahvil ihracı yöntemiyle İşsizlik Fonu’ndan 5 milyar lira, Halkbank ise 3 milyar lira sermaye desteği almıştı. Nisan 2019’da ise toplam 3 milyar euro tutarında sermaye benzeri tahvil ihracında bulunmuşlardı. (AA, REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x