Japonya’dan yardım için bölgeye geldiler

GÖRKEM EVCİ Oğuzeli – Ameliyathaneden polikliniklere, diyalizden ultrasona birçok sağlık hizmeti sunan hastanenin başhekimi Doç. Dr. Jiro Oba, ülkesinde 2011 yılında büyük bir deprem felaketi yaşandığını hatırlatarak Türkiye’nin o dönemde Japonya’ya destek verdiğini belirtti ve “Şimdi sıra bizde. Burada olmaktan çok mutluyum” dedi.

Verilen hizmetler

Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi depremden fazla etkilenmese de Oğuzeli Devlet Hastanesi, binanın depremde hasar almış olma ihtimali nedeniyle tahliye edildi. Hastane, hasar tespit çalışmaları tamamlanıncaya kadar ilçedeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kısmi olarak hizmet vermeye başladı. Hastanenin taşındığı okulun bahçesinde Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından kurulan ve JICA’nın Afet Yardım Ekibi’ndeki gönüllülerinin görev yaptığı bir sahra hastanesi kuruldu. Japon gönüllüler bu süreçte Oğuzeli’nde sağlık hizmetleri için destekte bulunacak.

Oğuzeli Devlet Hastanesi Başhekimi Sedat Özdemir, Milliyet’e yaptığı açıklamada hastanenin 12 Şubat’ta kurulmaya; 17 Şubat’ta da tam olarak hasta kabulüne başladığını belirtti. Özdemir, sahra hastanesinde ikinci basamak bir devlet hastanesinde sunulan tüm hizmetlerin bulunduğunu belirtti. Hastanede ameliyathane, doğumhane, operasyon sonrası yoğun bakım servisi, poliklinikler ve diyaliz merkezi yer alıyor.

Yaklaşık 2.5 dönümlük bir alan üzerine kurulan sahra hastanesinde günde 100-150 poliklinik hastasına, 25-50 arasında da acil servisteki “sarı” ve “kırmızı” alan hastalarına hizmet verilmesi planlanıyor. Hastalarla Japon doktorların iletişimi ise gönüllü tercümanlarla sağlanıyor. Japoncadan Türkçeye, Türkçeden Japoncaya doğrudan tercümelerle iletişim sorunu ortadan kaldırılıyor.

‘Türk halkına destek vermeye hazırız’

Ekibin başında iyi derecede Türkçe bilen Takashi Ishihara var. Uzun yıllar Türkiye’de Japonya’nın diplomatik temsilciliklerinde görev yapan Ishihara, Kahramanmaraş’ta yaşanan ilk depremin ardından bölgeye ekip gönderilmesine karar verdiklerini, ilk olarak da Kahramanmaraş’a arama-kurtarma ekibi gönderdiklerini kaydetti. Daha sonra sağlık ekibinin gönderilmesine karar verildiğini ifade eden Ishihara, “Deprem haberini aldığım zaman üzüldüm. Aynı duyguyu tüm Japon halkı da paylaşıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x