İsrail, Filistinli Bedevi köyü Arakib’i 212’nci kez yıktı

İsrail güçleri, ülkenin güneyindeki Necef Çölü’nde Filistinli Bedevilerin yaşadığı Arakib köyünü bir kez daha yıkarak çok sayıda kişiyi evsiz bıraktı.

Anadolu Ajansı’na konuşan görgü tanıkları, İsrail güçlerinin baskın düzenledikleri köyü yerle bir ettiğini belirtti. İsrail güçlerinin koruması altındaki yıkım ekibi, Arakib köyünü 212’nci kez yıktı.

Gazze’yi yöneten Hamas’ın sözcüsü Abdullatif el-Kanu yıkımın ardından yazılı açıklama yayımladı.

İsrail’in uyguladığı “tehcir” politikasında başarılı olamayacağını belirten Kanu, ayrıca izlenen yıkım politikasının uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğuna dikkati çekti.

İLK YIKIM 2010’DA YAPILDI

İsrail’in ilk yıkımı Temmuz 2010’da gerçekleştirdiği Arakib köyünde 80’den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor.

Tel Aviv yönetimi, köyün “yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini” iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail’in kuruluşundan çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını söylüyor.

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Necef bölgesindeki diğer köylerde olduğu gibi Arakib’e de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, Tel Aviv yönetimi bugüne kadar 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü’nün 11 milyon dönümünü istimlak etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x