Hüküm giyen başbakan yeniden yargılanmayı talep etti

Necip Rezak, BM Keyfi Gözaltı Üzerine Çalışma Grubu’na (UNWGAD) ‘serbest bırakılması veya yeniden yargılanması talebiyle’ dilekçe verdi.

Rezak’ın avukatı Muhammad Shafee Abdullah, “Necip, Federal Mahkemenin 23 Ağustos 2022’de temyiz başvurusunu reddetmesinin haksız ve kusurlu olduğuna ve temel haklarının yanı sıra Federal Anayasa’yı ihlal ettiğine karar vermesini istedi” dedi.

Federal Mahkemenin, Rezak’ın savunma için makul fırsat ve avukatlarına davaya hazırlanmaları amacıyla yeterli süre tanımadığını öne süren Abdullah, “Mahkeme, savunma ekibinin 12 yıl hapis cezasına karşı temyiz başvurusunda bulunmasına bile izin vermedi. Aslında Necip, Federal Mahkemede kendini savunma fırsatı olmadan hapse gönderildi” diye konuştu.

12 YIL HAPİS CEZASI

Malezya Federal Mahkemesi, 1MDB yolsuzluğuyla bağlantılı olarak 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Başbakan Necip Rezak’ın mahkumiyetini onaylamıştı.

Malezya’nın en yüksek adli mercisi Federal Mahkeme, Temmuz 2020’de Yüksek Mahkemenin ‘görevi kötüye kullanma’, ‘kara para aklama’ ve ‘güveni kötüye kullanma’ gibi 7 ayrı suçtan Rezak’ın mahkumiyeti kararını nihai temyiz davasında onamıştı.

Hapsedilen ilk başbakan

Rezak, 12 yıl hapis ve 210 milyon Malezya ringgiti (yaklaşık 52 milyon dolar) para cezası mahkumiyetinin Federal Mahkemece onanmasının ardından Kajang Hapishanesi’nde cezasını çekmeye başladı ve ülke tarihinin hapsedilen ilk eski başbakanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x