HDP’den ’20 milletvekili’ iddiasına yanıt

‘TİP’in HDP’den 20 milletvekili istediği’ iddialarına TİP’ten sonra HDP’den de yanıt geldi. Çıkan iddialar üzerine açıklamalarda bulunan HDP, iddianın tamamen asılsız olduğunu ifade etti. 

Geçtiğimiz günlerde BirGün’de Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 20 Ocak’ta düzenlemeyi planladığı toplantının ardından cumhurbaşkanı adayını belirlemeyi planladığı iddia edilmişti. 

BirGün gazetesi açıklama yayımlayarak TİP’ten gelen açıklamaya tepki göstermiş, haberin arkasında durmuştu.

BirGün gazetesinin haberine HDP’den de tepki geldi. Partinin açıklamasında söz konusu iddiaların TİP’i ve ittifak bileşenlerini töhmet altında bıraktığı kaydedildi.

HDP ‘den yapılan açıklama şöyle: 

“Türkiye siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden birinin yaklaşmasıyla beraber kimi basın kuruluşlarında partimiz, ittifak ve bileşenlerimiz ve seçim stratejimiz hakkında asılsız iddia ve haberler yapılmaktadır.

Siyasi geleneğimiz, ilkelerimiz, seçim stratejimiz ve parti kurullarımızın işleyiş mekanizmalarıyla ilgisi olmayan, yapılan haberlerde ismi açıklanmayan ve HDP’li oldukları şüpheli olan yetkililere dayandırılan çeşitli asılsız iddialar iyi niyetli olmadığı gibi böylesi tarihi bir süreçte demokratik, katılımcı ve şeffaf bir işleyişe zarar vermektedir. Partimizin yöneticileri basına konuştuklarında isimlerini gizlememe konusunda ilke kararı almıştır.

Bu bağlamda;

Birincisi: HDP, Emek ve Özgürlük İttifakını bir mücadele ortaklığı olarak gördüğü gibi elbette tarihi önemdeki seçimleri de bir mücadele birliği olarak görüyor. İttifakımız ve onun hiçbir bileşeni herhangi bir platformda vekil sayısı üzerinden bir tartışma ve pazarlık yürütmemiştir. Birgün Gazetesinde yayımlanan ve HDP ve TİP’i töhmet altında bırakan haber tamamen asılsızdır

İkincisi: Ayrıca Al Monitor’ün de ‘İsmini vermek istemeyen bir HDP yetkilisine’ dayandırarak Cumhurbaşkanı adayımızı çıkarma kararımızın nedenleri konusunda ifade edilenler gerçek dışıdır. Tüm baskılara rağmen çizgisini koruyan partimiz HDP ilkesel tutumunun gereği olarak kararlarını alır ve demokratikleşmeye çağrı yaparken sadece kendi özgücüne güvenir.

Seçim gündemimiz, ittifaklar, örgütlenme ve genişleme stratejimiz ile ilgili tartışmalar parti kurullarımızda demokratik, katılımcı ve şeffaf bir şekilde yürütülmekte, konu ile ilgili gelişmeler parti yetkililerimiz tarafından kamuoyu ve basın kuruluşlarıyla paylaşılmaktadır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x