Grayscale Krizi Büyürse Bu 6 Altcoin Satış Görebilir!

Bu hafta tüm gözler Grayscale ve Digital Currency Group’ta (DCG). En kötü durumda, bazı altcoin trust fonları tasfiye olma riski altında. Grayscale altcoin tröstlerinin olası tasfiyesi, zaten sıkıntıda olan kripto varlıklarının fiyatlarını etkileyebilir. DCG, Grayscale’in ana şirketidir ve FTX çöküşünden büyük ölçüde etkilenmiştir. İşte detaylar…

Grayscale’in altcoin fonları için endişe büyüyor

2 Ocak’ta Gemini’ın kurucu ortağı Cameron Winklevoss, DCG CEO’su Barry Silbert’i donuk haldeki fonlar konusunda eleştirdi. Winklevoss’un borsası, kullanıcı fonlarını Silbert’in sorunlu Genesis komisyonculuğuna ödünç verdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Genesis, FTX patlak verdikten sonra yaşanan likidite sıkışıklığının ardından para çekme işlemlerini durdurdu.

Grayscale’in Genesis alacaklılarını karşılamak için tröst fonlarının bir kısmını tasfiye etmek zorunda kalabileceği korkusu şimdi ortaya çıktı. Kimine göre firma, düşük performans gösteren altcoin tröstleriyle başlayabilir. Grayscale, amiral gemisi BTC Trust fonuna (GBTC) ek olarak bir dizi altcoin fonu sunar. Ancak en yüksek varlıkların olduğu fonlar aşağıdaki şekilde:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum Classic (ETC)
  • Horizen (ZEN)
  • Zcash (ZEC)
  • Ethereum (ETH)
  • Litecoin (LTC)
  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Decentraland (MANA)

Grayscale’in fiyatlar üzerindeki etkisi

Analistler, en çok etkilenecek altcoinleri listelediler. Bunlar, coinlerin piyasa değerinin bir yüzdesi olarak Grayscale varlıkların sırasına göre listelenmiştir. Bu rakamlara göre, Grayscale tüm Ethereum Classic piyasa değerinin yaklaşık %8,5’ini elinde tutuyor. Bu tröstü tasfiye etmeleri durumunda ETC için bu bir felaket olabilir. ETC fiyatları, zaten tüm zamanların en yüksek seviyesinden %90 düşmüş halde. Bugün 16 dolardan işlem gören ETC, şimdiden acı içerisinde

Horizen ZEN token’ı da tehlike bölgesinde. Grayscale toplam değerinin yüzde 4,6’sını elinde tutuyor. ZEN en yüksek fiyatından yüzde 94’ten fazla düştü. Bugün 9,26 dolardan el değiştirdi. Zcash’in ise piyasa değerinin yüzde 2,5’i Grayscale’de. ZEC, ATH’sinden yüzde 98,8 gibi büyük bir düşüşle bugün 40 doların hemen altında işlem görüyor.

Bununla birlikte, daha büyük korku, devasa BTC tröstünün tasfiyesidir. Grayscale, toplam piyasa değerinin yaklaşık yüzde 3,3’üne tekabül eden BTC’de yaklaşık 10,5 milyar doları kontrol ediyor. Piyasalara akan 630.000’den fazla BTC, neredeyse kesinlikle fiyatların yeni bir döngünün en düşük seviyesine düşmesine yol açacaktır. Grayscale 3 milyon ETH’ye veya piyasa değerinin yaklaşık yüzde 2,5’ine sahip olduğu için Ethereum da benzer bir tehlike içinde olacaktır. Sonuç olarak birçok kişi, bu senaryonun gerçekleşmemesi için dua ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir