Fenerbahçe tarihi zirveyi gördü

Spor kulüpleri yatırımcısını sevindirdi. Analistler, yatırımcıların geçen ay spor hisselerine ilgi gösterdiğini aktardı. Transfer sezonlarında da spor hisselerinde hareketlilik görülürken, yapılan sponsorluk anlaşmaları ve yayın gelirleri de spor hisselerini yukarı yönlü etkiledi.
Borsa İstanbul’da işlem gören Fenerbahçe Futbol AŞ’nin hisseleri 2022 yılında yüzde 158,9 değer kazanarak tüm zamanların en iyi yıllık performansını sergiledi. Fenerbahçe’nin hisse fiyatı da 85,00 lira ile tarihi zirveyi gördü.

Galatasaray’da son 12 yılda en iyi performans

Yatırımcısına yüzde 143,4 kazandıran Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ’nin 2010 yılından bu yana en iyi performansını sergiledi. Ligde Fenerbahçe’yle zirve mücadelesi veren Galatasaray’ın hisse fiyatı ise 9,59 lira ile 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ ise 2022 yılında yatırımcısına yüzde 43,1 kazandırdı. Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği’nin hisseleri ise geçen yıl yüzde 21 düşüş kaydetti.

Beşiktaş ve Trabzonspor kaybettirdi

Spor şirketlerinin aralık ayında sergilediği hisse performansına bakıldığında Fenerbahçe ve Galatasaray yatırımcısını sevindirirken, Beşiktaş ve Trabzonspor yatırımcısını üzdü.
Fenerbahçe yıl genelinde olduğu gibi aralık ayında da yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu. Aralık ayında Fenerbahçe’nin hisseleri yüzde 9,5, Galatasaray’ın hisseleri yüzde 4,6 arttı.
Bu dönemde borsada yatırımcısına Beşiktaş yüzde 0,3, Trabzonspor yüzde 6,1 kaybettirdi.
2022’de Fenerbahçe 8 milyar 185 milyon 646 bin lira, Galatasaray ise 4 milyar 957 milyon 200 bin lira ile tarihi zirveyi gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x