Fed faiz fiyatlaması konut kredilerini de etkiledi

Investing.com – Küresel piyasalar SVB Bank’ın iflası ile dalgalanırken Fed’in de 22 Mart’ta gerçekleşecek toplantıda faiz artırmama olasılığını dikkate değer görüyor.

Konut kredisi faizi son haftada geriledi

ABD’de konut kredisi faizleri de son haftadaki dalgalanmadan etkilendi ve dört haftalık yükselişin ardından son haftada gerileme gösterdi.

Bugün açıklanan ipotekli konut kredisi faiz oranları son haftada %6,79’dan %6,71’e geriledi. Faizler Ekim 2022’de %7,16 ile 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmış, ardından Şubat 2023’te %6,18’e gerilemişti.

Kredi başvuruları arttı

Faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle düşüş yaşayan kredi başvuruları son haftada %6,5 oranında artış gösterdi. Mortgage Bankacıları Derneği (MBA) Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist Yardımcısı Joel Kan, piyasalardaki dalgalanma ve tahvil faizlerindeki düşüşün ipotekli kredi faizlerinde de düşüş yarattığını belirtti. Baş Ekonomist Kan, kredi başvurularının son iki haftada artış göstermesine karşın başvuruların geçen yılın hızının neredeyse %40 altında kaldığına dikkat çekti. Veri notunda düşük oranların konut talebini canlandıracağı, ancak finansal piyasalardaki oynaklığın alıcıların kararlarını durdurabileceğine vurgu yapıldı.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x