Edirne’yi İstanbul’a bağlayan projede tarih belli oldu

Halkalı-Kapıkule arası trenle seyahat süresini 4 saatten 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma süresini 6 saatten 3 saat 30 dakikaya düşürecek olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu hattının ilk etabı olan 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule hattının 2024 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi’nin ilk etabı olan 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule hattının, Haziran 2019’da yapımına başlanan Çerkezköy-Kapıkule etabının fiziki ray serim işlemleri devam ediyor.

YAKLAŞIK 57 KİLOMETRE HAT SERİMİ YAPILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önemli projelerinden biri olarak öne çıkan projede yaklaşık 57 kilometre hat serimi yapıldı. Bu bölgelerde makineli ayarlama işlemleri sürüyor.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, devam eden çalışmaları yerinde inceledikten sonra yaptığı açıklamada, projenin ilk etabının büyük kısmının tamamlandığını belirtti.

EDİRNE KISMINDAKİ HAT ÇALIŞMASI 2024’TE TAMAMLANACAK

Kırbıyık, “Edirne kısmını da içinde bulunduran Çerkezköy-Kapıkule hattıyla ilgili yapım çalışmaları 2024 yılında tamamlanacak. Projenin geri kalanında 2 etap daha var. Halkalı-Ispartakule ve Ispartakule-Çerkezköy hatları. İhaleler tamamlandı, sözleşme süreci devam ediyor” dedi.

Kırbıyık, projenin tamamlanması sonrası Edirne-İstanbul arası yolculuğun kısalacağına vurgu yaptı.

HIZLI TRENİN KENTE GETİRİSİ

Vali Kırbıyık, kentin geleceğinin hızlı tren projesiyle bağlantılı olduğunu ifade etti.

Metropol İstanbul’un potansiyelinin kent ekonomisine önemli yansıması olacağını anlatan Kırbıyık, “Artık Beşiktaş’tan Tuzla’ya gitmekle, Beşiktaş’tan Edirne’ye gelmek arasında çok ciddi bir farklılık olmayacak” diye konuştu.

“PROJENİN EDİRNE EKONOMİSİNE ÇOK BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Projenin tamamlanmasıyla kentin güzelliklerini görmeye daha çok kişinin geleceğini vurgulayan Kırbıyık, “Şehrimizin Allah vergisi bir doğası var, coğrafyası var. Ecdadın kazandırdığı hiçbir coğrafyaya nasip olamayacak kadar tarihi ve kültürel varlıkları var. Bunu değerlendirebilecek turizm anlamında bir tecrübesi var şehrin” ifadesini kullandı.

Edirne’de yıllardır çeşitli ülkelerden, şehirlerden gelen turistlerin en iyi şekilde ağırlandığını anımsatan Kırbıyık, “İnşallah hızlı trenle çok ciddi bir canlılık olacağını değerlendiriyorum. Şehrin ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x