Çin, ABD’yi gerçekleri çarpıtmakla suçladı

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kıfey, Pentagon’un geçen ay yayımladığı “Çin Halk Cumhuriyeti İlişkili Güvenlik ve Askeri Gelişmeleri 2022” raporu hakkında değerlendirmede bulundu.

ABD’li savunma yetkililerinin, raporda, Çin’in askeri gelişimi hakkında temelsiz savlara yer verdiğini, Tayvan meselesini “Çin askeri tehdidi” tezini desteklemek üzere kullandığını savunan Tan, rapor nedeniyle ABD’yi diplomatik kanallardan protesto ettiklerini belirtti.

Tan, Çin’in askeri yapılanmasının ve güvenlik siyasetinin sırf savunma maksatlı olduğunu vurgulayarak, “Askeri kapasitesi ne kadar gelişirse gelişsin Çin asla hegemonya ve yayılma arayışında olmayacak” dedi.

TAYVAN SORUNU

ABD’nin her gittiği yerde bölünme ve cepheleşmeleri kışkırttığı, karışıklık ve felaketlere yol açtığı görüşünü lisana getiren Tan, raporla Tayvan sıkıntısını öne sürerek Çin iç işlerine müdahalede bulunulduğunu savundu.

Tan, Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz kesimi olduğunun, Tayvan sıkıntısını Çin halkından öteki kimsenin çözmeyeceğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Şu anda ABD’de kimileri Tayvan’ı kullanarak Çin’i çevreleme fantazisine saplanmış durumda. Ada’daki Demokratik İlerici Parti otoriteleri de ABD’den takviye alarak bağımsızlık arayışına yönelik teşebbüslerde bulunuyor. Tayvan Boğazı’ndaki tansiyonun kökeninde bu haller yatıyor.”

Çin’in, Boğaz’ın iki yakasında barışın ve istikrarın sürdürülmesinden yana olduğuna lakin Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik teşebbüsler karşısında güç kullanımını dışlamayacağına ve gereken her önlemi alacağına işaret eden Tan, “Çin silahlı kuvvetleri her türlü dış müdahale ve ayrılıkçı teşebbüse karşı koyacak güce ve öz inanca sahiptir” sözünü kullandı.

NÜKLEER GÜÇ

Tan, rapordaki nükleer silahlanma ihtarlarına karşı çıkarak, Çin’in nükleer stratejisinin büsbütün öz savunma hedefine yönelik olduğunu ve her şartta “ilk kullanan olmama” unsuruna bağlı kalacaklarını bildirdi.

ABD’nin dünyada en fazla nükleer silah başlığına sahip ülke olduğuna dikkati çeken Tan, Washington’ın nükleer silahları kullanma eşiğini düşürdüğü ve taktik nükleer silahların geliştirilmesine yönelik adımlar attığı tezinde bulundu.

Tan, ABD’nin, Avustralya ve İngiltere ile yaptığı nükleer denizaltı iş birliği mutabakatının, nükleer silahların yayılmasına yönelik bir adım olduğunu vurgulayarak, Washington idaresine, Soğuk Savaş mantığını terk etme ve Çin ile ilgili yanlış algısını düzeltme davetinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x