Çavuşoğlu: İsrail ilk destek gönderen ülkelerden oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olan İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye’ye vardı.

Cohen’in Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Bakan Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak taziye ve desteklerini ilettiğini hatırlattı. Türkiye’ye ilk destek gönderen ülkelerden birisinin İsrail olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, İsrailli arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin Türkiye’ye geldiğini ve Kahramanmaraş’taki çalışmalara çok ciddi destek verdiğini söyledi.

İsrailli ekip 19 kişiyi kurtardı

Çavuşoğlu, İsrailli arama kurtarma ekibinin 19 kişiyi enkazdan kurtardığını aktararak, görevlerini tamamlayan ekiplerin bir bölümünün İsrail’e döndüğünü ifade etti.

Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansının (MASHAV) Türkiye’ye 70 tonluk yardım malzemesi gönderdiğini, dün Kahramanmaraş’a ilave personel de geldiğini söyledi.

Dayanışma ve desteği için İsrail’e teşekkür

İsrail’deki belediyelerin, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin de Türkiye’ye yönelik ayni ve nakdi yardımlarının olduğunu belirten Çavuşoğlu, İsrail’deki bazı belediye binalarının da Türk bayraklarının renkleriyle ışıklandırıldığını ve Türkiye’yle dayanışma gösterildiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Bu zor zamanda gösterdikleri dayanışma ve destek için bir kere daha İsrail devletine ve halkına çok teşekkür ederim” dedi.

Yunanistan mesajı

Deprem zamanındaki dayanışmanın Yunanistan’la da yeni bir sayfa açmaya vesile olması temennisinde bulunan Çavuşoğlu, tüm bölge ülkeleri olarak bölgenin istikrarı, ekonomik kalkınması ve huzuru için çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Mevkidaşının bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edileceğini kaydeden Çavuşoğlu, Cohen’in daha sonra Kahramanmaraş’a giderek oradaki İsrailli ekiplerin ve sahra hastanesinin faaliyetlerini yerinde göreceğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, ziyareti nedeniyle mevkidaşı Cohen’e teşekkür etti.

Ziyaretinin amacının depremlerin ardından İsrail’in Türkiye ile dayanışmasını göstermek, bu arada da ikili ilişkileri ele alma fırsatı olduğunu belirten Cohen, “Bu ilişkiler son bir yıl içinde gerçekten çok daha iyi bir noktaya geldi. İsrail hükümeti ve İsrail halkı adına en içten başsağlığı dileklerimizi ve destek vaatlerimizi iletmek istiyorum” dedi.

Cohen, depremlerden etkilenen herkese desteklerini sunmaya çalışacaklarını belirterek, “Geçen yüzyıl içinde yaşanan en büyük felaketlerden biri bu” dedi.

İnsani yardımın siyasi hiçbir sınırı olmadığının altını çizen Cohen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu, bu zor günlerde dayanışmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ve biz elimizden gelen her türlü yardımı sağlayarak sadece ihtiyacı olanlara şu anda değil, gelecekte de yardıma devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum çünkü anladığım kadarıyla önümüzdeki sorunlar gerçekten son derece büyük.”

“Erdoğan ile de görüşeceğim”

Cohen, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumu ifade etmek üzere Türkiye’ye geldim. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşecek ve Türkiye’yi etkileyen yıkıcı felaket dolayısıyla İsrail Devleti’nin taziyelerini ileteceğim” diye yazdı.

İsrail Dışişleri Bakanı, “İsrail, bu yıkıcı dönemde Türkiye’nin yanındadır ve insani yardım sağlayarak Türkiye’ye yardım etmeye devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini açıklayan İsrailli Bakanın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

İsrail ekibi Türkiye’den ayrılmıştı

Türkiye’deki deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyeti yürüten İsrailli gruplardan United Hatzalah, Twitter’da yaptığı açıklamada “İsrail ekibine yönelik ciddi güvenlik tehditleri nedeniyle kurtarma görevini sonlandırıyoruz ve ekibimiz en kısa zamanda İsrail’e dönecek” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail basını, ülkedeki yetkililerle yapılan görüşmelerin ardından United Hatzalah ekibinin İsrail’e dönmesine karar verildiğini aktardı. 25 kişiden oluşan İsrail ekibinin özel uçakla İsrail’e döndüğü bildirilmişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x