Brezilya kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul eden yasa tasarısını onayladı 

Investing.com – Brezilya meclisi, kripto varlıkları bir yatırım aracı olarak tanıyan yasa tasarısını onayladı.

Brezilya’da onaylanan yasa tasarısıyla kripto para birimleri, Latin Amerika ülkesinde benimsenme yolunda önemli bir adım atmış oldu. Yasa yürürlüğe girdikten sonra Bitcoin, ülkede bir ödeme aracı olarak kullanılabilecek ve ayrıca kripto para birimleri, yatırım aracı statüsüne kavuşacak. Kripto paraların ödeme işlemlerinde kullanımının ise Brezilya Merkez Bankası gözetiminde gerçekleşmesi bekleniyor.

Onaylanan yasa tasarısında ayrıca kripto para endüstrisini denetlemek için bir birim kurulmasına yönelik madde de var. Bu sayede ülkede kripto para servis sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren şirketler, sıkı şekilde denetlenecek. Böylece ülkede faaliyet göstermek isteyen yabancı kuruluşlar da lisans kapsamına alınacak. 

Yasa tasarısında öne çıkan düzenleyici kurallar arasında son günlerde büyük tartışmalara yol açan müşteri fonlarının borsa fonlarından ayrı tutulması maddedi öne çıkıyor. Bilindiği gibi kripto piyasasını bir kez daha kaosa sürükleyen FTX, ticari faaliyetlerinde müşteri fonlarını kullanmasından dolayı toplu çekim taleplerini karşılayamadı ve iflas etti.

Kripto para yasa tasarısı önündeki son engel Cumhurbaşkanı onayı

Kripto para birimlerinin benimsenmesinde önemli bir adım olarak görülen bu yasa tasarısının hayata geçmesi için Cumhurbaşkanı onayı gerekiyor.

Bu süreçte tasarının yasalaşması biraz zaman alabilir. Zira Brezilya’da Ekim ayında gerçekleşen seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, az bir farkla rakibi Lula da Silva’ya yenildi. Seçim sonrası hile tartışmaları, ülkeyi bir süre siyasi kaosa sürükledi. Bolsonaro, daha sonra seçmenlerine teşekkür ederek, yasalara saygı duyulması gerektiğini ifade etti ve protestolara son verilmesini istedi.

Seçimi kazanan aday Lula da Silva’nın yeni yıl ile birlikte görevine başlaması bekleniyor. Lula da Silva’nıın kripto paralarla ilgili görüşü, ülkede yasa dışı faaliyetleri engellemek amacıyla yerel uygulamaların uluslar arası standartlara uyumlu hale getirilmesi yönünde. Bu bağlamda tasarının yasalaşması konusundaki karar, yeni Cumhurbaşkanına Lula da Silva’ya kalabilir.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x