Borsa İstanbul’da gün ortası

Investing.com – 6 Şubat’ta Kahramanmaraş ve çevre illerde etkili olan, fakat acısı tüm ülkede hissedilen deprem nedeniyle işlemleri durduran Borsa İstanbul, bugün 5 günlük aranın ardından seansa kaldığı yerden devam etti.

Depremin 3. günü kapanan borsada kapanış fiyatı 4.505 puan oldu. Bugün haftaya %6’ya yakın yükselişle başlayan endeksin gün içi kazancı %10’a yaklaştı. Endeks son işlem saati itibarıyla 4.944 puandan işlem görüyor.

Son 7 haftanın 6’sında düşüş yaşayan bankalar geçtiğimiz hafta içinde 3.460 ile 17 Ekim sonrası en düşük seviyeyi gördü ve kapanışı 3.686 puandan yaptı. Endeks bugün %10’ yakın kazançla 4.052 puandan işlem görüyor.

Küresel piyasalardaki fiyatlamadan negatif ayrışarak kayıp veren BIST 100 endeksinde yılın ikinci ayında maalesef ki depreme bağlı düşüş hızlandı. Fakat teknik seviye olarak 5.000 puan üzene çıkma isteğinin yüksek olması ve işlem hacmine bağlı endekste toparlanmanın devam etmesi bekleniyor.

Günün ilk yarısında en çok yükselen hisselerin başında Zedur Enerji Elektrik Uretim AS (ZEDUR), Selçuk Gıda Endustri İhracat İthalat A.Ş. (SELGD), Kardemir Karabuk Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (KRDMD) olurken en çok düşen hisseler ise Kuvva Gida Ticaret ve Sanayi Yatirimlari AS (KUVVA), Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KENT) ve Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. (KERVN) geliyor.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x