Biden’ın ‘cinsiyetsiz’ sağ koluna hırsızlık suçlaması

ABD Yönetimi’nin non-binary yani ikili cinsiyete sahip yetkililerinden Sam Brinton’la ilgili şoke eden iddia ülkede tartışma yarattı.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Nükleer Enerji Ofisi’nde Kullanılmış Yakıt ve Atık Yönetimi Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Brinton, hem kadın hem de erkek cinsiyetini kapsayan tarzıyla dikkat çekiyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın “cinsiyetsiz nükleer gurusu” olarak tanınan Brinton, ABD’de LGBT hareketine ilham olan bir isim olarak da öne çıkıyor.

Kadın ve erkek kıyafetleri ve aksesuarlarını kombinlediği ilginç tarzıyla tanınan Sam Brinton’la ilgili suçlama ülkede gündem oldu. ABD’li yetkilinin eylülde bir LGBTQ konferansına giderken başka birine ait bir valizi çaldığı iddia ediliyor.

Minneapolis’deki St. Paul Havalimanı’nda 16 Eylül’de, içinde 2325 dolarlık eşyanın bulunduğu lüks çantayı çalmakla suçlanan Brinton’ın valizle otele girdiği görüntüler de yayınlandı.

Brinton’ın içindeki kıyafetleri boşaltıp valizi kullanmaya başladığı ortaya çıktı.

İhbar üzerine polise ifade veren Brinton, ise hırsızlık suçlamasını reddederek valizi yorgunluktan yanlışlıkla aldığını söyledi.

Ancak Brinton’ın “yanlışlıkla aldığını” söylediği valizi olayın ardından bir ay boyunca kullanmaya devam etmesi dikkat çekti. Nükleer yetkili, olaydan birkaç gün sonra valizle Washington’a döndü. Ayrıca ABD’li yetkilinin uçuşta kayıtlı bir valizi olmadığı ve 300 dolar değerindeki çantayı bilerek aldığı söyleniyor. Çantanın asıl sahibi olan kadının da çantayı iade etmesi için Brinton’a talepte bulunduğu ama valizi alamadığı belirtiliyor.

Olay nedeniyle görevden geçici olarak uzaklaştırılan Brinton, hırsızlık suçlamasıyla 19 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

Skandal, Biden yönetimine muhalif isimlerin de tepkisini çekti. Cumhuriyetçi Kongre üyesi Lauren Boebert, Brinton’ın kadın kıyafetiyle bir fotoğrafını paylaşarak “Biden’ın işe aldığı bu adam bir hırsız” ifadelerini kullandı.

Bazı Cumhuriyetçiler de “deli” olarak niteledikleri Brinton’ın ABD’nin nükleer sırlarını bildiğini öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x