Bakan Soylu: 2023 seçim akşamı Tayyip Erdoğan’a çelme takmak isteyenler sıraya girip tebrik etmek isteyecekler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye’nin dağlarında 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye yüzyılına adım atarken bir tek terörist bırakmayacağız” açıklamasını yaptı. 2023 seçimlerini de hatırlatarak, “2023 seçim akşamı ne olacak biliyor musunuz? Bugün o Tayyip Erdoğan’a çelme takmak isteyenler, o büyükelçiler, o diğer ülkeler diyecekler ki özel kalemlerle ‘Türkiye Cumhurbaşkanını Tayyip Erdoğan’ı bana bir bağlar mısınız?’ Onlar sıraya girecekler ve Tayyip Erdoğan’ı tek tek tebrik etmek isteyecekler Allah’ın müsaadesiyle.” görüşünü savundu. 

Kırşehir’de partililere seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti’nin ülkeye 20 yıldır büyük ihtilaller yaşattığını söyledi.

“Bu amblem ve bu parti, bugün de Cumhur İttifakıyla birlikte Türkiye’ye büyük ihtilaller yaşattı. Bunu sizler yaptınız. Neye karşın yaptınız? Etrafımızda kurulan oyunlara karşın yaptınız. Geçmişte bizi ürkütmelerine ve korkutmalarına karşın yaptınız. Bizi inançlarımızla tehdit etmelerine karşın yaptınız. Bizi, bir başbakan idamıyla bir arada korkutmalarına karşın yaptınız. Neye karşın yaptınız? Her 10 yılda bir darbe olup ‘bu ülkenin sahibi millet değil biziz’ diyenlere karşın yaptınız. Bu ülkede günde 10-20-30 şehit ay yıldızlı tabutlarla gelirken, bu ülkenin özgürlüğü, bağımsızlığı için her türlü fedakarlığı göze almışken terörle bizi sindirmek isteyenlere, etrafımızdaki coğrafyada terör devleti kurmak isteyenlere ‘biz insansız hava aracı istiyoruz’ derken ‘hayır biz size insansız hava aracı vermiyoruz’ derken ‘biz size artık mahkum değiliz’ diyerek kendi savunma sanayimizi yüzde 20’lerden 80’lere çıkararak yaptınız. Bu ülkede insanların 28 Şubat sonrası mescide giderken huzursuz olarak giderken huzursuz olarak gitmelerine, birilerinin daima olarak korkutmak istemelerine karşın ‘bu ülkede herkes kendi inancını, kimliğini, kıymetlerini ötekileştirmeden anlatabilecek özgür ve hür ülke olabilecek’ diyerek yaptınız. Bunları siz gerçekleştirdikleriniz ve siz yaptınız. Bu ülkede 20. yüzyılın altyapı eksikliği varken Allah sizden razı olsun ki korkmadınız, ürkmediniz, her türlü tezgaha karşı bir taraftan Seyahat olaylarına, bir taraftan 17-25 Aralık darbesine, bir taraftan 6-8 Ekim olaylarına, bir taraftan 15 Temmuz hain darbesine karşı ‘biz eğilmeyeceğiz, bükülmeyeceğiz’ diyerek yaptınız. Bunu bugün Amerika’ya bel bağlayanlar üzere yapmadınız, Avrupa’ya bel bağlayanlar üzere yapmadınız. Siz 20 yıldır büyük bir ihtilali gerçekleştirdiniz. Allah sizden razı olsun” 

“Önünü göremeyen Türkiye’den yüzyılını planlayan bir ülkeye geldik”

Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Büyük bir seyahatten geçiyoruz. Bu ülke bir hafta önünü göremiyordu, hepimiz biliyoruz. Bu ülke ‘acaba yarın ne olacak’ diye kaygıyla karşı karşıyaydı. Sarsıntının enkazından selin vurduğu yere kadar herkes ‘nerede bu devlet’ diye feryatlar üretiyordu. Bu ülke, önünü göremeyen bir Türkiye’den Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle onun dava arkadaşlarının ortaya koyduğu azimle, bu milletin olduğu inancıyla birlikte 2023’e geldik. 250 milyar doların üzerinde ihracatımız var, 31 milyon istihdamımız var. Bugün bir taraftan ürettiğimiz TOGG otomobilimiz var, Allah nasip edecek inşallah önümüzdeki Şubat’ta, Mart’ta kendi doğalgazımızla bize çemkirenlere tekrar hayal kırıklığı oluşturacak kendi yenilenebilir güç kaynaklarımız var. Bugün yalnızca 2023’ü hesaplamadık, ‘2053, 2071’ dedik. İstanbul’un fethini, Malazgirt’ten Anadolu topraklarına girişimizi kendimize bir amaç aldık. Artık diğer bir amaca hakikat daima birlikte gidiyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’ diyoruz. Önünü göremeyen Türkiye’den yüzyılını planlayan bir ülkeye geldik daima beraber” 

“Kimi getirirseniz getirin 2023’te yenileceksiniz”

Muhalefetin 2023 seçimlerinde yenileceğini lisana getiren Bakan Soylu şu tabirleri kullandı:

“Bugün etrafımızdaki coğrafyadaki huzuru ve barışı bozmak isteyenler, onlar hala amaçlarına devam etmek istemektedirler. Amerika Irak’ı işgal ettiğinde hatırlayın ‘demokrasi getireceğiz, Afganistan’a girdiğinde ‘barış getireceğiz’. Irak’ta hala siyasal istikrarsızlık devam ediyor, Suriye’de iç savaş devam ediyor, Afganistan’dan Amerika’nın insanları döke döke kaldırdığı uçak tarihin en utanç fotoğraflarından birisidir. Zira orada gerçekleştirdiği süreçler insanlık dışı süreçlerdir. Amerika Afganistan’ı işgal ettiğinde 7 bin hektar Afyon tarlası vardı, giderken 300 bin etti. Dünyayı uyuşturucuya bulaştırmak için, istikrarsız hale getirebilmek için her türlü sıkıntıyı gerçekleştirdiler. Bugün kızdıkları şey şudur; şayet Tayyip Erdoğan ‘dünya 5’ten büyüktür’ demeseydi, şayet Tayyip Erdoğan onların söyledikleri her şeyi kabul etmiş olsaydı, kendi insansız hava araçlarını yapmamış olsaydı, savunma endüstrini yüzde 20’lerden 80’lere çıkartmış olmasaydı, dünyanın en büyük HES barajından birini yapmamış olsaydı, nükleer santrale başlamamış, yenilenebilir güçleri yapmamış olsaydı Tayyip Erdoğan’a dokunmazlardı. Bir fiske ile düşmeyecek, geçmişte olduğu üzere Türkiye’yi onlarla karşı karşıya bırakmadığı için elbette ki topyekun yükleniyorlar. Kimi getirirseniz getirin; ABD’yi de, Avrupa’yı da getirseniz, hepiniz de gelseniz 2023’te yenileneceksiniz” 

“Bu ülkeyi emanet edenlere, Osmanlı Devleti’nin büyüklerine mahcup olamayız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasını, “Neymiş; orada bize kızıyorlar. Ne için kızıyorlar? Suriye’de inançlı bölge oluşturmuşuz, Irak’ın kuzeyine girmişiz. Ne yapacağız? Armut üzere bekleyecek miyiz? Sen orada Hakurk’tan Afrin’e kadar terör devleti kur, ikinci, üçüncü, dördüncü adımlarını hesapla, bu bin yıldır bu ülkede kardeş üzere yaşayanları birbirine düşür; Türk-Kürt, alevi-sünni, başörtülü-başörtüsüz, laik-dindar üzere herkesi bir ötekileştirmenin içine al, istediğin üzere parçala, böl, yut. Geçti o günler. 100 yıl evvel bize bu ülkeyi emanet edenlere mahcup olamayız. 600 yıllık Osmanlı Devleti’nin büyüklerine mahcup olamayız” halinde sürdürdü.

“Daha yeni başlıyoruz”

“Terör örgütünü etkisiz hale getirebilmek için büyük bir efor ortaya konuldu. ‘Okul yok, yol yok, hastane yok, öğretmen yok’. Terör örgütü istediği üzere istismar etti oradaki vatandaşları. ‘Siz Kürtsünüz diye hizmet getirmiyorlar’ dedi. Tayyip Erdoğan; terör örgütünü de terör örgütünün yandaşlarının gücü yetmeyen Türkiye’den kaynaklanan iftiraları elinden aldı, batıda ne varsa birebirini yaptı. Şırnak’a, Hakkari’ye bugün profesörler gidiyor ders veriyor. Gecenin 02:00’si, 03:00’üne kadar beşerler huzurla bir arada yaşıyorlar, gidip geliyorlar. akşamın saat 16:00’sında kepenk kapatan doğu ve güneydoğu, bugün gece yarısına kadar alışveriş yapıyor, otelleri dolu ve insanları huzur içerisinde. Bir taraftan bütün bunu yaparken orada kalmıyor. Çabucak hudut ötesinde terör örgütünün bütün yataklarını, inlerini orada barındırmayacak biçimde tasfiye etmeye çalışıyor. Zeytin Kısmı Harekatıyla, Barış Pınarı Harekatıyla, Fırat Kalkanı Harekatıyla ve bütün bu harekatlarla birlikte çok güçlü adım atıyor. Türkiye ne yaptığını biliyor. Hesap edemedikleri bir şey var; daha yeni başlıyoruz” 

“‘İddianı ispat etmezsen Kılıçdaroğlu şerefsizdir’ demişim, yeniden diyorum”

“2023 seçim akşamı ne olacak biliyor musunuz? Bugün o Tayyip Erdoğan’a çelme takmak isteyenler, o büyükelçiler, o öbür ülkeler diyecekler ki özel kalemlerle ‘Türkiye Cumhurbaşkanını Tayyip Erdoğan’ı bana bir bağlar mısınız?’ Onlar sıraya girecekler ve Tayyip Erdoğan’ı tek tek tebrik etmek isteyecekler” diyerek muhalefete yüklenen Bakan Soylu konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Türkiye’nin dağlarında 29 Ekim 2023 tarihinde bir tek terörist bırakmayacağız”

Türkiye Yüzyılına girerken Türkiye’nin dağlarında bir tek terörist bırakmayacaklarını da kelamlarına ekleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; “Çok çaba göstereceğiz. Çizgimiz ne ise onu gerçekleştireceğiz. Bugün terörle gayrette Hatay’dan Adıyaman’a kadar bir tek terörist kalmadı. PKK’nın çıktığı tarihten birinci kez tertemiz. Tendürek Dağları’nda terörist kalmadı, tertemiz. Karadeniz’i ürkütüyorlar. Giresun’dan Trabzon’a, Gümüşhane’ye, Bayburt’un yaylalarına kadar bir tek terörist kalmadı, tertemiz. Erzurum’dan Erzincan’a kadar bir tek terörist kalmadı. Birçok alanda terörist kalmadı. Evvelden kışın olduğu vakit operasyon kepenkleri kanırdı. Son 4 yıldır kış demeden, -10, 20 derece demeden operasyon kepengi indirmek yok, bunları inlerinde bulup gereğini yerine getirmek millete namus borcumuzdur. Türkiye’nin dışında atacağımız adımları atacağız. Neredeyse ‘Kobani’ diyorlar, Mümbiç’teyse, Tel Rıfat’taysa, Kamuşlı’daysa nerede olacaksa bulacağız ve onlara bu ülkenin gücünü göstereceğiz. Türkiye’nin dağlarında 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye yüzyılına adım atarken bir tek terörist bırakmayacağız” tabirlerini kullandı. (İHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x