Araç Alırken ve Aldıktan Sonra Yapmanız Gereken 12 Şey

Günümüzde herkes kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bir araca sahip olmak istiyor. Ancak sıfır araç alıyor olsanız bile bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekli, bu durum 2. el araç alırken doğal olarak biraz daha meşakkatli. Sizler için araç alma sürecini ve sonrasını kolaylaştıracak harika önerilerimiz var. 

Bu ayrıntılara dikkat ederek hayalinizdeki araca kolaylıkla sahip olabilirsiniz! ?

İhtiyaçlar

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyaçlardır. Aracın rengi, modeli ve markası kişisel beğenilere göre değişiklik gösterse de ihtiyaçların yeterli şekilde karşılanması çok daha önemlidir. Örneğin; ailenizle birlikte kullanacağınız bir araçta iç hacmin geniş olması gerekir. Ancak bu aşamada temel kriterinizin konfor mu, bütçe mi veya donanım mı olduğu tamamen sizin karar vermeniz gereken bir konudur. Bütün bu sorulara ailenizle birlikte yanıt vererek çeşitli araç alternatiflerine ulaşabilir ve daha doğru bir tercih yapabilirsiniz. ?

Aracı Yakında Tanıyın

Belirli bir markaya ve modele karar verdikten sonra araştırmanızı o araç özeline indirgemeniz gerekir. Kafanızda tek bir model belirlemiş olsanız bile aracın yılı, versiyonu ve ek paket bulundurması gibi özellikler genel durumunu etkiler. Dolayısıyla tercih ettiğiniz modeli yakından araştırmanız, dezavantajlarını ve avantajlarını listelemeniz oldukça önemlidir. Eğer sıfır araç alıyorsanız araç satış temsilcilerine danışarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Araç satın alırken tabii ki en önemli konu bütçe meselesidir çünkü bütçenize göre sayısız alternatife sahip olursunuz. Ancak bütçe kararında uzun vadeli masrafları ve ödenmesi gereken resmi bedelleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İkinci el araç alırken bunlara ek olarak eski dönem borçlarını da araştırmanız gerekir. Bu sayede araç için ayıracağınız net tutara daha fazla hakim olabilir, gelecek masraf kalemleri hakkında ön bilgi edinebilirsiniz. ?

Kredi Opsiyonlarını Değerlendirin

Aracınızı çeşitli kredi opsiyonlarını değerlendirerek satın alacaksanız daha avantajlı bir ödeme planına da sahip olursunuz. Ancak her araç için çekmeniz gereken kredi tutarı değişir, ayrıca aracın sıfır veya ikinci el olma durumu da kredi niteliğini etkiler. Bu nedenle bütçenize ve satın alacağınız aracın durumuna önceden karar vermiş olmanız gerekir.

Teknik Servis Olanaklarını İnceleyin

Araç satın alırken uzun vadede sorun yaşamamak için teknik servis opsiyonlarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Genellikle yedek parçası ucuz olan ve kolay bulunan araçları tercih etmek tarafınıza avantaj sağlar. Araç teknik servis olanaklarının gelişmiş olması da önemli bir tercih nedenidir. Bu sayede aracı satın aldıktan sonra çıkabilecek sorunları ve temel bakım ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılayabilirsiniz. ?

Test Sürüşü Yapın

Hayalinizdeki aracı satın almadan önce mutlaka test etmeniz gerekir. Araç sıfır olsa bile test sürüşüne çıkmak önemlidir. Çünkü sürüşten sonra araç hakkındaki genel fikriniz değişebilir ve sürece baştan başlamanız gerekebilir. Örneğin; birkaç alternatif belirledikten sonra, aralarından seçim yapmak için test sürüşüne çıkabilir ve böylece hangi aracın sizin için yeterli olduğuna daha iyi karar verebilirsiniz. Test sürüşü sayesinde hiç bilmediğiniz özellikleri de keşfedebilirsiniz.

Güvenilir Aracılara Başvurun

İkinci el araç alırken ise yukarıdaki adımlara ek olarak pek çok kritere dikkat etmeniz gerekir. Güvenilir aracılara başvurmak bunlardan en önemlisidir. İkinci el piyasası fazlasıyla geniş olduğundan işlemleri güvenilir platformlar üzerinden veya tanıdıklar aracılığıyla gerçekleştirmek en doğrusudur. Bu sayede dolandırıcılık gibi riskleri elemiş olursunuz. ?

Hasar Kaydını Sorgulayın

İkinci el araç satın alırken size anlatılan özellikleri doğrulamanız gerekir. Bu aşamada hasar kayıt sorgulamaları, ekspertiz raporları, noter belgeleri ve ruhsatlar incelemeniz gereken ayrıntılardandır. Eğer teknik olarak araç konusunda bilginiz yoksa ve kaporta, değişen parça, boya veya düşürülen kilometre gibi konularda uzmanlık arıyorsanız, aracı her zaman tanıdık ustalarınıza gösterebilirsiniz. Bu sayede size söylenen bilgileri gerçeklerle karşılaştırma ayrıcalığı edinirsiniz. ?

Kasko ve Trafik Sigortası Yaptırın

Her şey yolunda gitti ve hayalinizdeki araca ulaştınız diyelim… 

Ne yazık ki iş burada bitmez ve güvenli sürüş için çeşitli işlemleri tamamlamanız gerekir. Bunlardan en önemlisi ise kasko ve trafik sigortasıdır. Trafik sigortası zorunludur ve bunu yaptırmadan trafiğe çıkmanız yasaktır, kasko ise opsiyoneldir ancak trafik güvenliğini etkiler. Temel olarak trafik sigortası sizin başkalarına zarar verdiğiniz durumlarda devreye girer, kasko ise tam tersi durumlarda masrafları düşürür. Dolayısıyla her ikisini de yaptırmanız son derece önemlidir.

Periyodik Bakımları Aksatmayın

Bütün resmi işlemlerin sonunda aracı düzenli olarak kullanmaya başlasanız bile periyodik bakımlarını aksatmamanız gerekir. Örneğin; her 10-15 bin kilometrede bir araç bakımı yaptırmanız çok önemlidir. Bu tip bakımlar zorunlu değildir ancak düzenli yaptırıldığında araç performansını olumlu yönde etkiler. Ayrıca çeşitli sorunları zamanında tespit etmenize ve yakıt tasarrufu sağlamanıza da imkan tanır.

HGS Başvurusu Yapın

Aracınızı köprü ve benzeri geçişlerde sık kullanacaksanız mutlaka HGS başvurusu yapmalısınız. PTT şubesine giderek yapacağınız bu başvuru sonucu, aracınızı bütün paralı yollarda rahat rahat kullanabilirsiniz. Önceden araç üzerine yapıştırılan bir kart olan HGS, günümüzde plakaya otomatik olarak tanımlanıyor. HGS içindeki bakiye ise online kanallar üzerinden yüklenebiliyor. Yani, HGS adımını tamamlamak oldukça kolay. ?

Lastik Değişimini Unutmayın

Son olarak, aracınızın performansını uzun vadede sürdürmek ve trafikteki risklerden korunmak adına lastik değişimini unutmamalısınız. Yaz ve kış dönemlerinde mevsim şartlarına göre lastik değişimi yaparak sürüş güvenliği sağlayabilirsiniz. Ayrıca aradaki dönemlerde lastik basınçlarını kontrol etmeli ve yeterli olduklarından emin olmalısınız. Ek olarak; herhangi beklenmeyen bir sorunla karşılaşmanız halinde lastik değişiminin nasıl olduğunu bilmenizde de büyük fayda var. ?

Bu önerileri dikkate alarak hayalinizdeki araca daha kolay sahip olabilir ve keyifli bir sürüş deneyimi elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x