ABD’li arama kurtarma ekipleri ülkelerine döndü

Türkiye deprem felaketiyle mücadele ediyor…

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarına katılan yabancı ekipler, ülkelerine dönmeye devam ediyor.

ABD Ulaştırma Komutanlığı (USTRANSCOM), ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) ve ABD Avrupa Hava Kuvvetleri (USAFE) koordinasyonunda 159 Kentsel Arama Kurtarma (USAR) personeli, 12 askeri çalışma köpeği ve yaklaşık 77 tonluk özel ekipmanı taşıyan ABD Hava Kuvvetlerine ait iki C-17 Globemaster III uçağı ABD saatiyle gece saatlerinde başkent Washington’a indi.

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Murat Mercan karşıladı

Yaklaşık 12 gün boyunca deprem bölgesinde enkaz altında arama kurtarma çalışması yürüten ekibi, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Murat Mercan ve aile üyeleri karşıladı.

“Bu zor durumda bile bize misafirperverlik gösterdiler”

Birçok yüksek riskli, enkazda çalıştık. Çok sayıda kişinin enkazdan çıkarılmasını sağladık. Türkiye halkı bu zor durumda bile misafirperverliğini kaybetmedi ve bizlere ilgi gösterdi.

“Koşullar çok zordu”

Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Andrew Johnson ise şöyle konuştu:

Bir sürü enkaz vardı. Bunu izlemek, aile üyelerini, evlerini kaybeden insanları görmek bana dokundu. Koşullar çok zordu. Bazen eksi 20 derecelerde, yağmur ve kar altında sabahtan akşama kadar hayat kurtarmak için enkazda çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x