ABD, S-400’leri mazeret edip satmamıştı, Türkiye bin pişman etti onu da yaptı!

ROKETSAN’ın, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türk Deniz Kuvvetlerinin muhtaçlıkları doğrultusunda, Mayıs 2020 prestijiyle başlattığı “Dikey Atım Lançer Sistemi Projesi”nde sona gelindi.

Türkiye’nin deniz platformları dikey atım lançer sistemi gereksiniminde dışa bağımlılığa son verecek MİDLAS’ın birinci atışlı testi, Aksaray Atışlı Test Alanı’nda muvaffakiyetle gerçekleştirildi. MİDLAS’ın karadan atışlı testlerinin tamamlanmasıyla, sistemin, inşası devam eden MİLGEM İ Sınıfı fırkateynlerin birincisi olan TCG İstanbul’a entegrasyonu için de kıymetli bir basamak geride bırakıldı.

İlk etapta Hisar-D RF ile Türk Deniz Kuvvetleri platformlarına bu lançer ile hava savunma yeteneği kazandırılacak. Devamında ise Siper Blok-1, Atmaca ve öbür ulusal füzeler de MİDLAS’a entegre edilecek. Böylelikle Türk donanması platformlarında birçok savunma ve taarruz mühimmatı da kullanabilir hale gelecek.

Dünya üzerinde bu sistemler yüklü olarak gemilerde kullanılabiliyor. Lakin ilerleyen süreçlerde üs ve liman korunması için karada konuşlu versiyonlar üzerinde de çalışmalar sürdürülüyor.

TÜRKİYE DÜNYADAKİ SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK

HİSAR-D RF füzesinin de sisteme entegrasyonu ile Türkiye, kendi tasarlayıp ürettiği gemisinden, kendi lançeri ve kendi hava savunma füzesini kullanabilen dünyadaki sayılı ülkelerden biri olarak tarihe ismini yazdıracak.

TCG İSTANBUL’A YERLEŞTİRİLECEK

MİDLAS’ın TCG İstanbul’a yetişeceğini lisana getiren Murat İkinci, “İstanbul fırkateyninin Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesiyle bir arada MİDLAS’ın hayata geçmesini, orada kullanılmasını hedefliyoruz. Şu anda onunla ilgili bir kasvetimiz yok.” diye konuştu.

MİDLAS’ta kullanılacak füzelere ait de bilgiler veren İkinci, şu sözleri kullandı:

“Özellikle hava savunma füzelerini birinci etapta MİDLAS üzerinden atmayı planlıyoruz. Daha sonra bilhassa Atmaca gemisavar füzemizin de MİDLAS üzerinden muvaffakiyetle atılması için entegrasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Bu, bize deniz platformlarından kullanabileceğimiz her tıp füzeyi, ROKETSAN’ın ulusal olarak geliştirdiği füzeleri dikey olarak atma mümkünlüğü sağlayacak. Kardeş şirketlerimiz tarafından savaş platformlarımızın Savaş İdare Sistemi de ulusal olarak geliştiriliyor. Orayla entegre bu çeşit lançer sistemlerinin ulusal mühimmatları kullanır basamağa gelmesi bu mevzuda artık Türkiye’nin büsbütün bağımsız olarak hareket etmesinin önünü açmış oluyor. Maksadımız Hisar-O’nun denize uyarlanmış olan Hisar-D RF’i birinci etapta atmak ki bu atış muvaffakiyetle tamamlandı. Bundan sonra Siper Blok-1’in MİDLAS üzerinden atılmasını hedefliyoruz. Atmaca ve muadili füzeler gündemimizde. Bunu Deniz Kuvvetlerimizin önceliğine nazaran belirliyoruz. Şu anda hala daha Deniz Kuvvetlerimizle, SSB ile bu husustaki görüşmelerimiz devam ediyor. Onların önceliğine nazaran bundan sonraki evrelerde yapılabilecek bütün faaliyet ve entegrasyonlar ROKETSAN tarafından gerçekleştirilecek.”

TÜRKİYE’NİN MAKSADI ‘SOFT-LAUNCH’

Su üstü savaş gemileri ve denizaltı platformları tarafından ağır olarak tercih edilen Dikey Atım Sistemleri; çoğunlukla hava savunma, seyir, balistik ve anti-balistik füzeleri dikey olarak fırlatan platformlar olarak vazife yapıyor. Bunun yanında örneğin ABD’nin kıyı muharebe gemilerinde (LCS) kullandığı Hellfire Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM)’yi fırlatan Dikey Atım Sistemleri de bulunuyor. Sistem 360 derece angajman sağlayabildiği için öbür ‘lançer’lerden ayrılıyor.

Deniz platformları özelinde ise farklı füze tiplerinin kullanımına uygun olmaları, klasik tip lançerlere nazaran daha az yer kaplamaları, düşük radar kesit alanına (RKA) ve yüksek füze kapasitelerine sahip olmaları da sistemin avantajları içinde yer alıyor. Dikey Atım Sistemlerinde, füze angajmanın başlatılması için farklı teknikler kullanılıyor. Bunlardan en yaygın olanları ise Cold Launch, Hard-Launch ve Soft-Launch. Türkiye de Ulusal Dikey Atım Sistemi için Cold-Launch ve Soft-Launch alanlarında çalışmalarını sürdürüyor.

Deniz Araçları Daire Lideri Alper Köse, yaptırımlar üzerine Türkiye’nin kendi fırlatma sistemini yapma kararı aldığını bildirdi:

“FMS (ABD Savunma Bakanlığı Yabancı Askeri Satış Programı), Mk-41’in MİLGEM’in beşinci gemisinde kullanılmasına onay vermedi. Böylelikle Roketsan ile bir muahede imzaladık ve mukaveleyi Roketsan’ın geliştireceği Dikey Atım Sistemi’ne nazaran yine düzenledik.”

Savunma sanayinden bir kaynak ise MİDLAS’ın Mk-41’e benzediğini ancak kimi yapısal farklılıkları olduğunu söyledi. “MİDLAS 8 metre uzunluğunda. Yani Mk-41’den 30 santimetre daha uzun.” diyen kaynak, şu bilgileri paylaştı:

“Sistem, HİSAR ailesi ve ATMACA füzeleri dahil olmak üzere yerli füzeleri fırlatabilecek. Türkiye, son 10 yılda yerli bir füze fırlatma sistemi geliştirmek için kâfi bilgi birikimini kazandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x