42’nci İstanbul Film Festivali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından ödüllü filmler, özel gösterimler ve yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde izleyiciyle buluşuyor.

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 27 Mart Pazartesi günü başlayacak indirimli ön satışın ardından 31 Mart Cuma günü genel satışa çıkıyor.

84 ÜLKEDEN 160 YÖNETMEN

42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasından yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç sinemacıların son filmlerinin de aralarında olduğu 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmden oluşan programıyla festival takipçileriyle buluşuyor.

12 gün sürecek festivalde toplam 14 kategori yer alacak. 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler de yer alacak.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ SANATÇILARA DESTEK

42. İstanbul Film Festivali’nin programı 22 Mart’ta The Marmara Hotel Taksim’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Konuşmasına maraş merkezli depremleri anarak başlayan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Kültür-sanat ülkemizde her zaman ortak bir çabayla ayakta tutulan, kırılgan bir alan. Bu yüzden işbirliği ve dayanışma üzerine kurulu projeler, kültür ve sanatın her koşulda sürdürülebilmesi için önem taşıyor” dedi.

Festival’de gösterilecek filmlerden bazıları şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x