TÜYAP Kitap Fuarı 2 yıl sonra yine kapılarını açtı

Koronavirüs nedeniyle en son 2019’da düzenlenen TÜYAP Milletlerarası İstanbul Kitap Fuarı 2 sene yapılamamıştı.

Fuar 2 yılın akabinde bugün 39. sefer kitapseverlerle buluştu.

DHA’nın haberine nazaran saat 10.00’da kapılarını açan fuarın açılış merasimine Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi, TÜYAP İdare Konseyi Lideri Bülent Ünal, Türkiye Yayıncılar Birliği Lideri Kenan Kocatürk ve TÜYAP Kültür Fuarı Müşavere Konseyi Lideri Doğan Hızlan katıldı.

“2 sane öncesinden daha ağır bir imaj var”

Tüyap Fuarlar İmal A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü “En son 2019 yılında, bıraktığımız yerden çok düzgün halde başladık. 2 yıllık ortanın akabinde 10 binlerce ziyaretçi özlemiş kitabı. Yayınevleri kitapseverleri özlemiş. Daha birinci saatlerden itibaren ağır ziyaretçi ile karşılaştık.

Fuarın birinci gününden son gününe kadar fuarda etkinlikler olacak, birbirinden güçlü etkinlikler olacak. 2 bin 200’ün üzerinde muharrir imza günlerinde hazır bulunacak. Bu sene birinci saatten itibaren kapı girişlerindeki sayı gösteriyor ki ağır bir ziyaretçi var.  2 sene evvel düzenlediğimiz fuarın giriş sayılarının da üzerinde bir manzara var şu an” diye konuştu.

39. Milletlerarası İstanbul Kitap Fuarı Onur Muharriri Nazlı Eray ise “Onur muharriri olmak çok büyük gurur. Heyecan, coşku, sevinç ve de okurlarla buluşmak da o denli. Bakın şu an sizinle karşı karşıyayız. Siz tahminen beni tanımıyordunuz, şu an konuşabiliriz, 76 kitabım olduğunu bilmeyebilirsiniz fakat bu usul fuarlarda bütün bunlar insanın beyninde bir kare olarak yer alır” şeklinde konuştu.

“Tekrar burada olmaktan çok mutluyuz”

Çocuk kitabı muharriri Deniz Alter, “2 sene sonra tekrar burada olmaktan çok memnunuz. Kitaplarımızı çocuklarla, ebeveynlerle, öğretmenlerle buluşturmak için çok değerli bir fuar. Çocuklar kitaplara dokunsun istiyoruz, onlara ulaşsınlar istiyoruz” dedi.

Yayınevi Editörü Nazlı Berivan Ak ise “Yıllardır kitap fuarına katılıyoruz, alışılmış pandemi nedeniyle 3 yıllık bir orta vermiştik ancak şu an çok heyecanlıyız. Bu biçim fuarlar her şeyden evvel kent kültürü için çok kıymetli. Yayıncı arkadaşlarla, okurlarla buluşuyoruz. Yeni iş birlikleri yaşanıyor. Tüm bunlar ele alınınca kitap fuarı bizim için bir tepe sayılır dedi.

“Her şey çok güzel”

Fuarı ziyarete gelen Ergül Gürgen “Ortaokul öğrencisi olan oğluma fantastik kitaplar, öykü kitapları baktık. Kendime de şahsî gelişim kitapları bakıyorum. Çok hoş olmuş fuarın açılması, her şey çok hoş. Ben 5 sene evvel geldim sonra da nasip olmadı.

Şimdi de oğlum büyüdü, o da kitap fuarı görsün istedik. Hem fuarın ne demek olduğunu hem de kitabın ne olduğunu öğrensin diye geldik. Fiyatlar pek uygun kitap okumak isteyenler için. Çocuklar için 5 TL’ye de kitap var 20 TL’ye de bu kitaplara verilen emekler için bu fiyatlar az bile” dedi.

Fuar, 11 Aralık akşamında kadar açık kalacak

Bu yılki sloganı ‘Kitap Kente Geri Dönüyor’ olan ve ‘Kitabın Büyülü Dünyası’ temasıyla gerçekleştirilen fuarda bilhassa fantastik edebiyat, bilim kurgu ve büyülü gerçekçilik akımına odaklanılacak.

Fuarın bu yılki onur müellifi Nazlı Eray olurken, kitapseverler, muharrirler ile söyleşilere katılıp, imza da alabilecek. Bu yılki fuarda bir de ikili iş görüşmeleri yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Kültür, Sanat ve Edebiyat Yapıtlarının Dışa Açılımını Destekleme Projesi (TEDA) kapsamında yerli ve yabancı yayınevleri ortasında ikili iş görüşmeler de yapılacak.

Fuarda ayrıyeten Yunanistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan ve Kosova’nın da içerisinde bulunduğu odak pazar ülkelerinden yetkililer, iştirakçi yayınevleri temsilcileriyle birebir görüşmeler gerçekleştirip, telif alışverişinde bulunacak.

Bunun yanı sıra Almanya, İran, BAE ve Romanya’dan yayınevleri de fuarın memleketler arası salonunda yerlerini alacak. Öğrenci, öğretmen, çocuk, emekli ve engelli bireylerin fiyatsız olarak katılabileceği fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri ortasında ziyaret edilebilecek. Fuar, 11 Aralık Pazar akşam saat 19.00’a kadar açık olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x