Ripple’ın son talebi SEC davasında şirketin elini güçlendirebilir

Ripple, SEC ile devam eden davasında son olarak Voyager’ın Binance.US’e satışında verilen kararın dikkate alınmasını talep etti.

Kripto avukatı olarak tanınmış bir isim olan John Deaton ise Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) karşı bu talebin olumlu karşılanmasıyla büyük avantaj elde edebileceği üzerinde durdu. 

Ripple, Yargıç Michael Wiles’ın Voyager’ın iflas davasında aldığı kararı örnek göstererek SEC’in Voyager ve Binance.US’in kayıtsız menkul kıymet işlemi yapabileceğine yönelik endişeleri karşısında yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle anlaşmayı onayladığı üzerinde duruyor. 

Bu kararla Yargıç, SEC’in hangi kripto para birimlerinin kayıtsız menkul kıymet olduğu konusunda bir ölçüye sahip olmadığı kanaatine vardı. Ripple, yaptığı başvuruda bu kararın örnek olay olarak değerlendirilmesini talep ediyor. Avukat Deaton ise davanın yargıcı Analisa Torres’in SEC’in kripto varlıklara kadar tutarsız hareket ettiği sonucuna varan Yargıç Wiles’ın son kararını değerlendirmeye alabileceğini iddia etti. Bu, SEC’in hem Ripple hem de yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen aleyhindeki suçlamaları düşürebilecek bir kanıt olarak görülüyor. 

Son duruma göre Ripple – SEC davasının yargıcı, benzer bir görüşü benimserse SEC’in kripto piyasası üzerinde otoritesi ciddi şekilde zayıflayabilir. Zira Ripple davası, kripto sektörünün genelini etkileyebilecek en önemli dava olarak 2 seneyi aşkın süredir devam ediyor. Avukat John Deaton, SEC’in kripto paraları, menkul kıymet sınıfına almak için gösterdiği gayretin ve tutarsız iddialarının piyasada ciddi bir belirsizlik oluşturduğunu savunuyor. Deaton, bu belirsizliğin ortadan kalkmasının ise kripto piyasasına olan güveni artıracağını düşünüyor. 

XRP’de son durum

Ripple’ın yerel varlığı XRP, bugün %2’nin üzerinde değer artışıyla 0,4 dolar sınırında hareket ediyor. XRP, son 24 saatlik fiyat hareketine göre ilk 10’da diğer kripto para hafif ekside devam ederken pozitif ayrışan tek kripto para konumunda. 

XRP, Ocak ayında 0,42 dolara kadar yükseldikten sonra düşüş eğilimli bir görünümde geçen hafta 0,35 dolara kadar geriledi. Bu noktada destek bulan altcoin, son bir haftadır pozitif görünümünü koruyarak bugün 0,4 dolar sınırına yükseldi.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x