Pazarlama Otomasyonunda Kullanabileceğiniz En Popüler Senaryolar

 

Pazarlama otomasyonunun en yaygın kullanım alanlarının başında hoş geldiniz e-postaları bulunuyor. Her yeni müşteri listenize dahil olduğunda ya da bir süre sonra, ona sunduklarınızı ve onu aranızda görmekten çok mutlu olduğunuzu anlatan otomatik bir e-posta gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Hoş geldiniz e-postalarında yeni kaydolan üyelere “gelen kutularını istenmeyen e-postalarla doldurmayacağınıza” dair garanti vererek bu yönde oluşabilecek kaygılarını giderebilirsiniz. Verdiğiniz hizmet e-ticaret gibi çabuk kullanıcı deneyimi oluşturan bir alandaysa yeni kayıt olanları sizden bir an önce e-ticaret deneyimi yaşamalarını teşvik edecek kampanya ya da indirimler önerebilirsiniz. “Sizi özledik” e-postaları da buna benzer bir işlev üstlenerek, arayı açan müşterilerinizle arayı ısıtmaya yardımcı olabilir. “Sizi özledik” e-postalarıyla müşterilerinizi yeniden görmeyi istediğinizi ne kadar çok istediğinizi anlatabilirsiniz. derince haber sitesi Bu mesajlar genellikle müşteri tarafında aciliyet duygusu yaratmak için özel indirim ya da kampanyalar içerebilir.

Isıtma Süreci ve “Drip Marketing” Kampanyaları

Birçoğumuz adının “Drip Marketing” olduğunu bilmesek de adım adım iletişime geçme diye tanımlayabileceğimiz bu tekniği çoğumuz kullanmışızdır. Pazarlama otomasyonları sayesinde son derece sofistike ısıtma ya da “drip marketing” kampanya akışları hazırlayarak hoş geldiniz e-postalarını tıklayan ya da okuyan müşterileri bu kampanya otomasyonu süreçlerine dahil edebilirsiniz. Bir durumun olumlu veya olumsuz olduğu durumlarda neler yapılacağının planlandığı iş akışlarıyla örneği yalnızca hoş geldin e-postanızı açan müşterilerinize ısıtma e-postası olarak hazırladığınız bir e-kitabı indirmeyi teklif edebilir, derinkuyu haber sitesi kitabı indirenlere ürün demonuzu gönderebilir, indirmeyenlere ise kısa ürün videolarınızı göndererek farklı akışlar oluşturabilirsiniz.

Tüm kullanıcılara aynı mesaj ve süreçlerle ulaşmak yerine belirli davranışlara göre tetiklenen her durum için farklı bir ilerleyişe göre damla damla planlanmış kampanyalarla müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntem daha kişisel bir müşteri deneyimi sunmak konusunda pazarlama otomasyonundan yararlanmanıza olanak tanıyarak işinizi oldukça kolaylaştırır.

B2B Pazarlama için E-kitap Gönderimi

Muhtemelen siz de hayatınızın bir noktasında size ücretsiz sunulan bir e-kitabı ya da bir başka kaynağı bilgisayarınıza indirmişsinizdir. Eğer bunu yaptıysanız arkasından size benzer kaynakları indirmeniz için gönderilen “drip” e-posta kampanyaları gönderildiğini hatırlıyor olmalısınız. Bu yöntem B2B dünyasında temel pazarlama otomasyonu senaryolarından biridir ve yapması oldukça kolaydır. Hazırladığınız kaynağı göndermeden önce müşterilerinizin listenize kaydolmasını sağlayıp, indirme bağlantısına tıkladıkları takdirde bu konuyla ilgili içeriklerden oluşan hatırlatmaları birkaç gün boyunca gönderebilirsiniz. dernekpazari haber sitesi Bu şekilde göndereceğiniz içerikleri önceden hazırlayarak müşterinin sergilediği bağlılık seviyesine göre son aşamada kendilerine ürün satın alma önerisi yaptığınız bir e-postayla gidebilirsiniz.

Terk Edilmiş Sepet Hatırlatmaları

En etkili pazarlama otomasyonu senaryolarından bir diğeri alışveriş sepetlerinde unutulmuş ürün olan müşterilere uyarı mesajı göndermektir. Adobe’nin yaptığı araştırmaya göre, sepetinde ürün bırakan her 4 kullanıcıdan 3’ü aslında sepete geri dönmeyi planlar ancak bunların yalnızca yüzde 8’i gerçekten sepetine geri döner. Terk edilmiş sepet uyarıları müşterileri geri getirmenin harika bir yoludur. Bu yöntemi uygulamanın farklı şekilleri olabilir. Mesela müşterilere sepette unuttukları ürünün yanı sıra ilgilerini çekebilecek benzer ürünlerle birlikte ulaşabilir ya da daha cazip bir teklif sunmak isterseniz indirimli bir fiyat teklif edebilirsiniz. develi haber sitesi Daha iyi geri dönüş için her ikisini birden aynı anda da yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı Ürün Önerileri

Müşteriniz sizden alışveriş yaptıktan birkaç gün ya da birkaç hafta sonra bu ürünle ilgili tamamlayıcı ürünlerle onlara gidebilirsiniz. Mesela pazarlama otomasyonu yazılımınızın deri ayakkabı alan birine birkaç hafta sonra ayakkabı bakım ürünleriyle ilgili mesaj göndermesini sağlayabilirsiniz. Ya da müşterilerinize ürünleri kargoya verilmeden 24 saat önce ilgili ürünleri de sepetlerine eklemelerini önerebilirsiniz.

Tekrar Kayıt Olma E-postaları

Eğer listenizden gerçekten sizinle ilgilenmeyen tüm kişi ve dataları çıkarırsanız müşteri bağlılığı oranınız çok yükselecektir. Değerlendirebileceğiniz bir başka pazarlama otomasyonu senaryosunda, uzun süre haber alamadığınız kayıtlı kullanıcılarınızdan listenize yeniden kaydolmalarını isteyebilir, kaydolmayanları listenizden çıkararak e-posta gönderimini durdurabilirsiniz. Sizinle en çok ilgilenen okurlar e-posta listenizde olduğu takdirde, devrek haber sitesi e-postalarınızın açılma ve tıklanma oranları zirve yapacaktır.

Özel Gün Kutlamaları

En basit kişiselleştirilmiş pazarlama otomasyonu örneklerinden biri olarak doğum gününe özel indirimler ya da gerçekten kişiye dokunan etkileyici mesajlar göndermek verilebilir. Bu özel günde müşterilerinize kendilerini değerli hissettirmek ve bağlılıklarını artırmak için kişiselleştirilmiş mesajların gücünden yararlanabilirsiniz. Müşterilerinizin alışveriş geçmişine bakarak, özel günlerde otomatik tetiklenmiş mesajlar da gönderebilirsiniz. Müşteriniz Anneler Günü indiriminden bir şey satın aldıysa gelecek ay ona Babalar Günü mesajı göndermeyi unutmayın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x