Mustafa Varank: 26 bin istihdam sağlayacak yatırım destekleyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ekimde toplam 1.201 teşvik dokümanı düzenledi. Düzenlenen dokümanlarla 26 bin vatandaşa istihdam sağlanacak ve 43 milyar liralık yatırım desteklenecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ekim ayında düzenlenen yatırım teşvik evraklarını kıymetlendirdi.

Mustafa Varank, bahis ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Ekimde düzenlediğimiz 1.201 teşvik dokümanı ile 26 bin vatandaşımıza istihdam sağlayacak 43 milyar liralık yatırımı destekleyeceğiz.” dedi.

AA’nın haberine nazaran, Bakan Varank, “Üstelik bu yatırımların 3’te 2’si tam yeni üretim tesisi. 2022’nin birinci 10 ayında düzenlediğimiz doküman sayısı da 2021’in birebir periyoduna nazaran yüzde 9 daha fazla.” tabirlerini kullandı.

İnfografik yayınlandı

  • Varank’ın paylaşımında yer verdiği infografiğe nazaran, ekimde teşvik evrakı düzenlenen yatırımların yüzde 57’si imalat, yüzde 30’u güç, yüzde 9’u hizmetler, yüzde 2’si tarım ve yüzde 2’si madencilik kesiminde yer aldı.
  • Tutara nazaran en fazla yatırımı yüzde 35’lik hisseyle “1. Bölge” ve yüzde 28’lik hisseyle “2. Bölge” çekti.
  • Yatırım meblağının yatırım cinsine nazaran dağılımına bakıldığında da tam yeni yatırımlar yüzde 66, tevsi yatırımlar yüzde 27 ve modernizasyon, entegrasyon ve üretim çeşitlendirmelerden oluşan öteki yatırımlar yüzde 7 hisse aldı.
  • Bu yıl ocak-ekim devrinde düzenlenen teşvik evraklarında, öngörülen sabit yatırım fiyatı 2021’in birebir periyoduna nazaran yüzde 52, istihdam da yüzde 8 artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x