Lütfü Savaş: Depremde insanlarımız soğuktan, gecikmeden ve iletişimsizlikten dolayı hayatını kaybetti

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Birçok insanımızı maalesef koordine olamamamız, hızlı davranamamamızdan ve iletişimin kopukluğundan dolayı kaybetmek mecburiyetinde kaldık. Bu sadece bize değil, tüm ülkemize ve dünyaya ders olur” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği “04.17: Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi” konulu toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı.

11 ili etkileyen, Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 41.gün geçtiğini hatırlatan Savaş, “Biz burada küçük kıyameti yaşadık” dedi.

Hükümet, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve halkın ortak çabasıyla bu afetin üstesinden gelinebileceğine işaret eden Savaş, “Maalesef bunu başaramadık. Bunu başaramadığımız gibi, 40 gün önceki afet sonrasındaki ilk dört günde aynı şeyleri yaşadık, kaotik bir tablo yaşadık. Dünyayla iletişimimiz kesildi” dedi.

Savaş, şöyle konuştu: “Birçok insanımızı maalesef koordine olamamamız, hızlı davranamamamızdan ve iletişimin kopukluğundan dolayı kaybetmek mecburiyetinde kaldık. Bu sadece bize değil, tüm ülkemize ve dünyaya ders olur. Birçok insanımız soğuktan ve gecikmeden dolayı hayatını kaybetti. İletişimsizlikten dolayı hayatını kaybetti.

Biz de depremzedeydik. İmkânlarımız doğrultusunda hızlı bir şekilde kurtarma çalışması yaptık. Ama yıkım çok fazlaydı. 347 bin binanın 93 bin küsürü yıkılmıştı ve çok ağır hasarlıydı.

Şu anda enkaz kaldırma çalışmalarının ve acil yıkılması gereken binaların yüzde 20’sini kaldırabilmiş durumdayız. İlk günden itibaren kurtarma çalışmalarına gücümüzün üstünde destek verdik. Çünkü biz de çok kayıplar yaşadık.”

“Hâlâ çadır, banyo, tuvalet ihtiyacı var”

Kentte hala çadır, konteynır, banyo, tuvalet ve mutfak ihtiyacı olduğunu söyleyen Savaş, “Tüm bunların dışında, iş dünyasının tekrardan hayata başlaması, çalışan insanlarımızın hayata tutunması, barınma sorunlarının çözülmesi, yapabilirsek eğitim yuvalarının hazırlanması için gayret ediyoruz. Tüm bunların dışında da depremlerden ders alıp önümüzdeki süreçte Hatay’ın tekrardan ayağa kalkması için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Savaş, şöyle devam etti:

“Bundan sonraki süreç içerisinde Hatay’da mikro bölgeleme ile nerede neyi konuşlandıracağımızı çalışıyoruz. Bunu yaparken bilimden faydalanmaya çalışıyoruz. Bu da bize ders olsun diyoruz. Bu işin muhatapları, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, belediyeler bundan sonra gerçekten doğru işi yapsınlar. Deprem gerçeği ile karşı karşıya kaldığımızda bunu önceden bertaraf etmiş olalım. İnsanların burnu dahi kanamasın. Artık bilimin ışığında yürüme zamanı. Bilimin ışığında yürürken de el ele verip bütün disiplinlerden faydalanma zamanı.” (ANKA)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x