Kasım ayı enflasyon beklentisi kaç? Enflasyon oranı ne vakit açıklanacak?

Hükümet düşük faiz ile üretim ve ihracatı destekleyen bir iktisat programı uygulayarak kronik cari açığı fazlaya çevirerek enflasyon ile gayret etmeyi hedefliyor. Kasım’da aylık yüzde 3 artması yıllık bazda ise yüzde 84.65’e sonlu gerileme ile 24 yılın doruğundan birinci düşüşün beklentisi oluştu.

ENFLASYON ORANI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Kasım ayı enflasyon oranı 5 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak.

ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ NE KADAR?

Reuters’ın 11 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankette Kasım ayı için yıllık enflasyon kestirimleri yüzde 82.7 ila yüzde 85.3 ortasında yer alıyor.

TÜFE Ekim ayında yüzde 85.51 olarak gerçekleşmişti. Ankette aylık enflasyonun ise yüzde 3 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor; varsayımlar yüzde 1.9 ila yüzde 3.4 bandında yer alıyor.

Kasım’da aylık yüzde 3 artması yıllık bazda ise yüzde 84.65’e hudutlu gerileme bekleniyor.

Ekonomistlere nazaran besin, tütün eserleri, mobilya, konut aletleri, giysi ve ayakkabı kalemleri aylık olarak Kasım’da yüksek artışın görüldüğü alanlar olacak. Reuters anketinde 2022 sonu iddiası %69 oldu.

TCMB yılın son enflasyon raporunda Kasım ayından sonra enflasyonun mevcut düzeyinden süratlice düşeceğini belirterek yıl sonu iddiasını yüzde 65.2’ye yükseltmişti.

Yükselen enflasyona karşın iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine dikkat çeken Merkez Bankasi (TCMB), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek haneli faiz daveti karşısında siyaset faizini 150 baz puan daha indirerek %9 düzeyine çekti. Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan besin enflasyonunun Kasım’da bir evvelki aya nazaran %4.87 arttığını; açlık hududunun ise 7,785 TL ile mevcut minimum fiyatın 2,285 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x