Kanada’da asker açığı: Göçmenleri de orduya alacaklar

Kanada basınına yansıyan bilgilere nazaran, Kanada Silahlı Kuvvetlerinde, cinsel taciz hadiseleriyle başlayan ve son olarak Covid-19 salgını nedeniyle alınan aşı kararları nedeniyle yaşanan işçi badiresi had safhaya ulaştı.

Bakanlık, daimi ikamet sahibi göçmenlerin artık Kanada Silahlı Kuvvetlerine katılmak için başvurabileceğini, bu bireylerin yabancı bir ordu tarafından eğitilip eğitilmediğine bakılmayacağını açıkladı.

Kanada ordusunda hala deniz, hava ve kara birlikleri için en az 8 bin asker açığı olduğu belirtilen açıklamada, Mart 2023’e kadar orduya 5 bin 900 yeni asker ekleme maksadının epeyce gerisinde olunduğu bildirildi.

Bugüne kadar sırf yabancı ordular tarafından eğitilmiş yetenekli profesyoneller olmaları halinde orduya alınan göçmenler, federal hükümetin müracaat havuzunu genişletmesiyle yeni bir istihdam imkanına da kavuşmuş olacak.

VATANDAŞLIĞA YARDIMCI OLACAK

Bakanlık, orduya katılmanın daimi ikamet sahibi göçmenlerin vatandaşlık hakkını kazanmasına da yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Kanada Genelkurmay Lideri Orgeneral Wayne Eyre, ekimde, asker alımını artırmak için gerekli olmayan tüm faaliyetlerin derhal durdurulması buyruğunu vermişti.

Kanada Silahlı Kuvvetleri, orduda gereğince temsil edilmeyen kümelerin işe alınması, kıyafet kurallarının gevşetilmesi, daha kapsayıcı ve esnek kuralları olan iş yeri yaratma gayretleriyle alımları cazip hale getirmeye çalışıyor.

Zorunlu askerlik vazifesi bulunmayan Kanada’da orduya katılmak isteyenler, maaş ve özlük hakları karşılığı uzmanlık alanlarına nazaran istihdam ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir